Ուկրաինայում հայերն ակտիվորեն ներգրավված են կարիքավորներին օգնելու գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում իրավիճակը հանգիստ է, սակայն լարված է արվարձաններում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին նշեց ուկրաինահայ քաղաքական վերլուծաբան Մարատ Հակոբյանը, ով բնակվում է Կիևում: Նրա խոսքով՝ այժմ արվարձաններից բնակիչները դուրս են բերվում:
«Կիևի արվարձաններից բնակիչներին տեղափոխում են քաղաք: Արդեն մեկ շաբաթ նրանք մնացել էին ռազմական գործողությունների թատերաբեմում: Երեկ մեծ քանակությամբ մարդիկ դուրս եկան: Ընդհանուր առմամբ, քաղաքում պատերազմական իրավիճակին բնորոշ պայմաններ են, որոշ հարցերում էլ նույնիսկ լավ: Ասեմ, որ քաղաքում բոլոր անհրաժետ պարագաները կան՝ջուր, լույս, ինտերնետ: Խանութներում կան ապրանքներ: Առաջին օրերին, թերևս, հերթեր կային, սակայն այսօր այդ առումով թեթև է: Հաշվի առնենք նաև այն, որ մի որոշ մասը դուրս է եկել քաղաքից: Ինչ վերաբերում է անվտանգության հարցերին, ապա մեր ընտանիքն այս ընթացքում ապաստարան չի գնացել, բայց բարձրահարկ շենքերի բնակիչների համար ամենաճիշտն ապաստարաններն են: Մարդիկ սկսել են սովորել պատերազմական իրավիճակին»,-ասաց Մարատ Հակոբյանը:
Մարատ Հակոբյանը նշեց, որ պատերազմի առաջին իսկ օրվանից հայերը՝ Ուկրաինայի հայերի միության համակարգմամբ ներգրավված են եղել թե հումանիտար հարցերի կազմակերպման, թե պաշտպանական գործընթացներում: Օգնում են զորքին, փախստականներին, կարիքավորներին: Տրամադրում են մթերք, պատրաստի ուտեստներ, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ:
«Դա բոլոր քաղաքներում է արվում, այդ թվում, Կիևում: Առաջին մի քանի օրը հացի խնդիր կար, ամեն տեղ չէ, որ կարելի էր գտնել, բայց հիմա ամեն ինչ արվում է, որ մարդիկ ոչ մի բանի պակաս չզգան: Տարբեր տեղերում հումանիտար կենտրոններ են բացվել, եկած օգնությունը տրամադրվում է կարիքավորներին: Դեղերի հետ կապված խնդիրներ են եղել, սակայն հիմա դրանք նույնպես լուծվում են»,-հավելեց Մարատ Հակոբյանը:

Armenians in Ukraine actively involved in helping needy people
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The situation in Ukraine’s capital Kiev is calm, but it is tense in the suburbs, Kiev-based Ukrainian-Armenian political analyst Marat Hakobyan said in an interview to ARMENPRESS, adding that currently people are being evacuated from the suburbs.
“Residents are being relocated from Kiev’s suburbs to the city. They had been on the scene of military operations for already a week. Yesterday a large number of people left. In general, the conditions in the city are typical of the war situation. I would like to note that all essentials, such as water, electricity, internet, exist in the city. There are goods in stores. There have been queues in the early days, but today it is normal in this sense. Let’s not forget that some part has left the city. As for the security issues, our family has not entered a shelter, but for the people living in high-rise buildings the rightest option is the shelter. People have started to get used to the war situation”, Marat Hakobyan said.
He informed that from the very beginning of the military operations, Armenians, in coordination of the Union of Armenians of Ukraine, have been involved in the organization of humanitarian issues and the defense processes. They help the troops, the refugees and the needy ones, providing them with food and first essentials.
He said this is being done in all cities, including Kiev. “Humanitarian centers have opened in different places, the assistance provided is given to the needy people. There have been problems with medicine, but now it is being solved”, he said.