Ուկրաինայում հայերն ակտիվորեն ներգրավված են կարիքավորներին օգնելու գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում իրավիճակը հանգիստ է, սակայն լարված է արվարձաններում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին նշեց ուկրաինահայ քաղաքական վերլուծաբան Մարատ Հակոբյանը, ով բնակվում է Կիևում: Նրա խոսքով՝ այժմ արվարձաններից բնակիչները դուրս են բերվում:
«Կիևի արվարձաններից բնակիչներին տեղափոխում են քաղաք: Արդեն մեկ շաբաթ նրանք մնացել էին ռազմական գործողությունների թատերաբեմում: Երեկ մեծ քանակությամբ մարդիկ դուրս եկան: Ընդհանուր առմամբ, քաղաքում պատերազմական իրավիճակին բնորոշ պայմաններ են, որոշ հարցերում էլ նույնիսկ լավ: Ասեմ, որ քաղաքում բոլոր անհրաժետ պարագաները կան՝ջուր, լույս, ինտերնետ: Խանութներում կան ապրանքներ: Առաջին օրերին, թերևս, հերթեր կային, սակայն այսօր այդ առումով թեթև է: Հաշվի առնենք նաև այն, որ մի որոշ մասը դուրս է եկել քաղաքից: Ինչ վերաբերում է անվտանգության հարցերին, ապա մեր ընտանիքն այս ընթացքում ապաստարան չի գնացել, բայց բարձրահարկ շենքերի բնակիչների համար ամենաճիշտն ապաստարաններն են: Մարդիկ սկսել են սովորել պատերազմական իրավիճակին»,-ասաց Մարատ Հակոբյանը:
Մարատ Հակոբյանը նշեց, որ պատերազմի առաջին իսկ օրվանից հայերը՝ Ուկրաինայի հայերի միության համակարգմամբ ներգրավված են եղել թե հումանիտար հարցերի կազմակերպման, թե պաշտպանական գործընթացներում: Օգնում են զորքին, փախստականներին, կարիքավորներին: Տրամադրում են մթերք, պատրաստի ուտեստներ, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ:
«Դա բոլոր քաղաքներում է արվում, այդ թվում, Կիևում: Առաջին մի քանի օրը հացի խնդիր կար, ամեն տեղ չէ, որ կարելի էր գտնել, բայց հիմա ամեն ինչ արվում է, որ մարդիկ ոչ մի բանի պակաս չզգան: Տարբեր տեղերում հումանիտար կենտրոններ են բացվել, եկած օգնությունը տրամադրվում է կարիքավորներին: Դեղերի հետ կապված խնդիրներ են եղել, սակայն հիմա դրանք նույնպես լուծվում են»,-հավելեց Մարատ Հակոբյանը:

Армяне Украины активно участвуют в помощи нуждающимся
Об этом в беседе с Арменпресссказалпроживающий в Киевеукраинско-армянский политолог Марат Акопян.По его словам, сейчас проводится эвакуация жителейиз-под Киева.
«Жителей переселяют из пригорода Киевав город.Они были уже неделюв театре военных действий.Вчера вышло большое количество людей.В целом условия в городе типичны для военной обстановки, а в некоторых дажехорошие.Скажу, что в городе есть все необходимое: вода, электричество, интернет.В магазинах есть продукты.В первые дни были очереди, но сегодня в этом отношении легче.Учтите, что некоторые покинули город.Что касается вопросов безопасности, то наша семья за это время вубежищенебыла, ноубежище- лучшее место для обитателей многоэтажек. Люди начали привыкать к военной обстановке», - сказал Марат Акопян.
Марат Акопян отметил, что с самого первого дня войны армяне по согласованию с Союзом армян Украины занимались как организацией гуманитарных вопросов, так и процессамизащиты.Они помогают армии, беженцам, нуждающимся.Они обеспечивают продукты питания, готовые блюда, предметы первой необходимости
"Это делается во всех городах, включая Киев.В первые дни была проблема с хлебом, его не везде можно было найти, а сейчас все делается для того, чтобы людини в чем не нуждались.В разных местах открыты гуманитарные пункты, оказывается помощь нуждающимся. Были проблемы смедикаментами, но сейчас они тоже решаются", - добавил Марат Акопян.