Հայաստանը մտադիր է աշխարհի 500 լավագույն բուհերի ցանկում ունենալ առնվազն 4 բուհ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը փետրվարի 21-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց բարձրագույն կրթության ոլորտում նախանշված անելիքներն ու ծրագրերը։
«Ինչպես մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում, այս պարագայում նույնպես պետք է հասնենք այն բանին, որ բուհերն ավարտածները կարողանան աշխատել ըստ մասնագիտության։ Դրան հասնելու համար բարձրագույն կրթության ոլորտում պետք է մշակենք ստանդարտներ՝ լիցենզավորման և հավատարմագրման գործիքների միջոցով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Թռչունյանը։
Նախարարությունը նախատեսում է բուհերի տարբեր մասնագիտությունների համար ֆինանսավորման նոր համակարգ մշակել։
Թռչունյանը նշեց, որ տարբեր բուհերի համար ֆինանսավորման մեխանիզմները տարբեր կլինեն։ Այս ամենի համար պետք է աշխատանքային խմբեր ստեղծվեն։
«Ունենք թիրախ` լավագույն 500 բուհերի ցանկում ունենալ առնվազն 4 բուհ։ Կարծում եմ, որ կարող ենք հասնել դրան, եթե ապահովենք որակյալ կրթության բոլոր պայմանները»,- ընդգծեց նա։

Armenia seeks to have at least 4 universities in global top 500 list
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Trchunyan presented the plans and programs in the area of higher education.
He said they want graduates to be able to work by their profession. “To achieve this we must develop standards in the higher education area through licensing and accreditation tools,” Trchunyan said.
He added that the ministry plans to develop a new system of funding for specializations in universities.
He said the funding mechanisms will vary for each university.
“We have a target: to have at least four universities in the list of the [world’s] best 500 universities. I believe we can achieve this if we ensure all conditions for high-quality education,” Trchunyan said.