Վահրամ Դումանյանը ներկայացրեց կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման ռազմավարության 2 հիմնական նպատակները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի նախագծի ռազմավարության հիմքում ընկած է երկու նպատակ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 21-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ նշեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
«Յուրաքանչյուր ոք ունի տաղանդ. առաջին խնդիրը դրա բացահայտումն է։ Յուրաքանչյուր ոք պետք է ունենա հնարավորություն ինքնադրսևորվելու»,- ընդգծեց Դումանյանը։
Վերջինս նշելով ռազմավարության հիմքում ընկած երկրորդ նպատակը՝ նշեց, որ կրթության բոլոր փուլերում այն պետք է լինի որակյալ, մրցունակ՝ հիմնված ազգային արժեքների վրա։ Նախարարը նշեց, որ այդ ամենը պետք է նպաստի Հայաստանի զարգացմանը, հզորացմանը և առաջընթացին։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ ներկայացված ռազմավարությունը համահունչ է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրին, ինչպես նաև մինչև 2050 թվականը Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությանը»,- ասաց Վահրամ Դումանյանը։

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Two goals are placed in the basis of the 2030 education development program of the government, the Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan said at a press conference.
“Everyone has their talent, the first objective is to discover that talent. Everyone must have the chance to express themselves,” he said.
He said the second goal is for education to be high-quality, competitive, based on national values in all phases of education. He said that this all should contribute to the development and strengthening of Armenia.
“I’d like to emphasize that the strategy we presented is in line with the Government Program, as well as the 2050 Armenia Transformation Strategy,” Dumanyan added.