Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելիս»-ը վաճառվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի հրամանով ստեղծված մրցութային հանձնաժողովի նիստում հանձնաժողովն ամփոփել է Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցային համալիրն օտարելու նպատակով հայտարարված մրցույթի արդյունքները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախարարը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«2021 թվականի հոկտեմբերի 29-ի դրությամբ գույքի գնահատված շուկայական արժեքը կազմել է. անշարժ գույք (ներառյալ հողամասի շուկայական արժեք) - 5 602 293 000 ՀՀ դրամ, շենք-շինությունների ներսում առկա 3 257 միավոր շարժական գույք՝ 305 757 000 ՀՀ դրամ»,-նշել է նախարարը:
Մրցույթով օտարման ենթակա Գույքի վաճառքի նվազագույն գինը սահմանվել է 5 000 000 000 ՀՀ դրամ՝ միաժամանակ սահմանվելով նաև, որ գույքի մրցույթի արդյունքում ձևավորված օտարման արժեքը ենթակա է վճարման 5 տարվա ընթացքում հավասարաչափ՝ ըստ հետևյալ ժամանակացույցի.
1-ին վճարումը՝ մրցույթի արդյունքների ամփոփումից հետո մեկամսյա ժամկետ՝ ներառյալ մրցույթի նախավճար սահմանված 250 000 000 ՀՀ դրամը
2-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2023 թվականի հուլիսի 1-ը
3-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2024 թվականի հուլիսի 1-ը
4-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2025 թվականի հուլիսի 1-ը
5-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2026 թվականի հուլիսի 1-ը
Հայտարարված մրցույթին ներկայացվել է 1 մասնակցության հայտ՝ «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի կողմից։
Ընկերության կողմից գույքի գնման նպատակով ներկայացվել է սահմանված 5.0 մլրդ ՀՀ դրամ գնային առաջարկ, ինչպես նաև առաջիկա 5 տարիների ընթացքում լրացուցիչ 4.5 մլրդ. ներդրումային ծրագիր։
Մրցութային հանձնաժողովի կողմից ներկայացված հայտի ուսումնասիրության արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Տանձաղբյուրի փողոց թիվ 34/1 հասցեի անշարժ և շենք-շինությունների ներսում գտնվող շարժական գույքի օտարման նպատակով հայտարարված մրցույթի հաղթող է ճանաչվել «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ին։

Продана гостиница Golden Palace в Цахкадзоре
На заседании созданной приказом министра территориального управления и инфраструктуры Армении Гнела Саносяна конкурсной комиссии подведены итоги объявленного тендера на отчуждение гостиничного комплекса Golden Palace в Цахкадзоре Котайкской области.
Как сообщает Арменпресс, по состоянию на 29 октября 2021 года оценочная рыночная стоимость имущества составила: недвижимость (включая рыночную стоимость земельного участка) - 5 602 293 000 драмов, 3 257 единиц движимого имущества внутри зданий - 305 757 000 драмов.
Минимальная цена продажи имущества, подлежащего отчуждению посредством аукциона, установлена в размере 5 млрд драмов, при этом определено, что стоимость отчуждаемого в результате торгов имущества подлежит уплате в равных долях в течение 5 лет, по следующему графику.
1-й платеж - через месяц после подведения итогов тендера, включая предоплату установленного тендера в размере 250,000,000 драмов;
2-й платеж - не позднее 1 июля 2023 г.;
3-й платеж - не позднее 1 июля 2024 г.;
4-й платеж - не позднее 1 июля 2025 г.;
5-й платеж - не позднее 1 июля 2026 г.
На участие в объявленном тендере была подана одна заявка - от ООО «Проект Интер-Инвест».
Компания представила ценовое предложение на покупку имущества в размере 5,0 млрд драмов, а также дополнительно инвестиционную программу в размере 4,5 млрд драмов на следующие 5 лет.