ԵՄ-ն ու՞մ է ուղղում այդ միլիարդները և ի՞նչ նպատակով․ Ղազարյանը խոսեց Ադրբեջանի վանդալիզմի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը միջազգային գործընկերների ուշադրությանը հրավիրեց Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությանը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին:
«Ուզում եմ միջազգային հանրությանը դիմել կրկին և ասել, որ Ադրբեջանի կողմից վարվող այս քաղաքականությունը մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու որոշմանը, ինչպես նաև հիշեցնել մեր գործընկերներին, հատկապես Եվրամիության մեր գործընկերներին, որ 2,3 միլիարդ դոլար է ուղղվում մի երկրի, որը ոչ միայն աչքի է ընկնում իր ավտորիտար ռեժիմով, այլ նաև իր հարևանների նկատմամբ վարվող վանդալիզմի և մեր պատմամշակութային հուշարձանները ավերելու քաղաքականությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ղազարյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում նույնպես ընդունվել են բանաձևեր, որտեղ խոսվում է հայկական պատմամշակութային հուշարձանները կեղծ ալբանական հուշարձաններով փոխարինելու փորձի մասին։
«Ինչպես նաև ուզում եմ հիշեցնել մեր միջազգային գործընկերներին, որ ստացվում է, երբ պատերազմի ընթացքում ռմբակոծվում էին մեր մշակութային կոթողները, փաստորեն երկու անգամ Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու ուղղությամբ հարվածելը պատահականություն չէ, ինչպես նշում է ավտորիտար ռեժիմի ներկայացուցիչը, այլ հստակ մարտավարություն է հայկական հետքը մաքրելու։ Ուզում եմ միջազգային գործընկերները հարց ուղղեն իրենք իրենց՝ ու՞մ են ուղղում այդ միլիարդները և ի՞նչ նպատակով»,- եզրափակեց Ղազարյանը։

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Member of Parliament Sona Ghazaryan (Civil Contract Party) is sounding the alarm to the international community regarding Azeri Minister of Culture Anar Kerimov’s statement on launching a task force that would destroy and change the identity of Armenian religious and historical-cultural monuments that have gone under Azeri control.
“I’d like to once again address the international community and say that this Azerbaijani policy is a challenge to the United Nations International Court of Justice 2021 December 7 decision on provisional measures, as well as to remind our colleagues, especially our colleagues from the European Union, that they are directing 2,3 billion dollars to a country that stands out not only with its authoritarian regime, but also with its policy of vandalism and destruction of historical-cultural monuments against its neighbors,” Ghazaryan said.
The lawmaker mentioned that the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted resolutions which have recorded the Azeri attempts to replace the Armenian monuments with fake Albanian monuments.
“I’d also like to remind our colleagues, that it turns out that when our cultural monuments were being bombarded during the war, factually the double-strike bombing of Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral wasn’t an accident after all contrary to the authoritarian leader’s claims, but rather a clear strategy of erasing Armenian traces. I am addressing this question to our international partners: whom are you giving that billions and for what?”