ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչը վստահեցնում է՝ Արցախը եղել է և կմնա իրենց մշտական ուշադրության կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ յեղափոխական դաշնակցության բյուրոյի ներկայացուցիչ Հակոբ Տեր-Խաչատրյանը վստահեցնում է՝ ՀՅԴ-ի համար Արցախի խնդիրը եղել է և կմնա առանցքային, մշտական ուշադրության կենտրոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բյուրոյի ներկայացուցիչն այս մասին ասաց «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության 131-ամյակին նվիրված պաշտոնական հանդիսության իր ելույթում:
Նա նշեց՝ 2021-ին կենտրոնացել են վերականգնման աշխատանքների վրա:
«ՀՅԴ աշխարհասփյուռ ընտանիքն՝ իր Հայ դատի կառույցներով, ուղեկից միություններով, երիտասարդական միավորներով և համակիր շրջանակով հավելյալ թափով լծվեց Արցախի դատը հետապնդելու և Արցախը վերականգնելու գործին»,-ասաց նա:
Ըստ Տեր-Խաչատրյանի՝ պատերազմը դեռ բոլոր ճակատներով և դրսևորումներով շարունակվում է անկայուն հրադադարի քողի տակ:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին՝ նա նշեց, որ իրենք, ըստ էության, դեմ չեն հարաբերությունների հաստատմանը,սակայն դրանք չպետք է լինեն նախապայմաններով, չպետք է նահանջ լինի հայ ժողովրդի անժամանցելի իրավունքներից, այդ հարաբերությունները չպետք է կարգավորվեն պարտադրանքի տակ: Տեր-Խաչատրյանի խոսքով, սակայն, իրենք Թուրքիայի կողմից առաջ քաշված նախապայմաններ են տեսնում:
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում տեղի էր ունեցել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը: Առաջին հանդիպման արդյունքում կողմերը համաձայնել էին շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների։ ՀՀ-ի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է փետրվարի 24-ին, Վիեննայում:

Представитель бюро АРФД уверяет, что Арцах был и останется в центре их постоянного внимания
Представитель бюро Армянской революционной федерацииДашнакцутюн Акоп Тер-Хачатрян уверяет, что арцахский вопрос был ключевым вопросом для АРФ Дашнакцутюн и останется в центре постоянного внимания.
Как передаетАрменпресс, об этом представитель бюро заявил в своем выступлении на официальной церемонии, посвященной 131-летию Армянской революционной федерации.
Он отметил, что в 2021 году они сосредоточились на восстановительных работах.
«Рассеянная по всему мирусемья АРФД, со своими структурами Ай Дата, членскими союзами, молодежными объединениямии единомышленниками стала более вовлеченной в решение Ай Дата и восстановление Арцаха», - сказал он.
По словам Тер-Хачатряна, война до сих пор продолжается на всех фронтах под предлогом неустойчивого режима прекращения огня.
Касаясь вопроса нормализации армяно-турецких отношений, он отметил, что, по сути, они не против установления отношений, но они не должны быть сопровождаться предусловиями, не должны отступать от неотъемлемых прав армянского народа, эти отношения должны регулироваться не по принуждению.Однако, по словам Тер-Хачатряна, они видят выдвинутые Турцией предусловия.
14 января в Москве состоялась встреча спецпредставителей процесса армяно-турецкого урегулирования - заместителяпредседателя НС Рубена Рубиняна и посла Сердара Килича.По итогам первой встречи стороны договорились продолжить переговоры, направленные на полное урегулирование без предварительных условий.Следующая встреча спецпредставителей РА и Турции запланирована на 24 февраля в Вене.