Զախարովան Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման մասին տեղեկատվություն դեռ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման մասին տեղեկատվություն դեռ չունի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զախարովան այս մասին նա ասել է ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հայտնվել են կամրջի շինարարության լուսանկար, որը, ըստ հրապարակումների, դառնալու է Լաչինի միջանցքին որպես այլընտրանքային ճանապարհի հատված: Զախարովայից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք իրականությանը համապատասխանում են պնդումները, թե շինարարությունը նախաձեռնել է ռուսական կողմը:
«Այս պահին այդ հարցի վերաբերյալ ես տեղեկատվություն չունեմ: Ես տեսել եմ հաղորդագրությունը, մենք այդ թեման հսկողության տակ ենք պահելու: Երբ կլինեն տվյալներ, ես դրանցով կկիսվեմ: Բայց, այս պահին դրանք չկան»,-ասել է Զախարովան:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ֆիքսվել էր, որ կողմերի համաձայնությամբ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում պետք է որոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբը կտեղափոխվի այնտեղ:

Zakharova has no information yet about the construction of an alternative road to the Lachin corridor
YEREVAN, 4 FEBRUARY, ARMENPRESS. Official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova has no information yet on the construction of an alternative road to the Lachin corridor, ARMENPRESS reports Zakharova said in a briefing, referring to the remark that a photo of a construction of a bridge has appeared in the Azerbaijani media, which, according to the reports, will become part of the alternative road to Lachin corridor. Zakharova was asked if the allegations that the construction was initiated by the Russian side are true.
"I do not have any information on this issue at the moment. I saw the message, we will keep that topic in focus. When there is information, I will share it. But at the moment they do not exist," Zakharova said.
The trilateral declaration on November 9, 2020, stated that by the agreement of the parties, a project for the construction of a new route along the Lachin corridor would be decided within the next three years, which will provide a link between Nagorno Karabakh and Armenia.