Հայաստանում թուրքերն անշարժ գույք ունեն, ռազմավարական կարևոր օբյեկտներ այդ ցանկում չկան. Վահան Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում թուրքերն անշարժ գույք ունեն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` անդրադառնալով լուրերին, թե վերջին շրջանում թուրքերը Հայաստանում կապիտալ են ձեռք բերում:
«Միշտ եղել է, օրինակ` անշարժ գույք, ընկերություններ»,– «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Քերոբյանը։
Ավելի կոնկրետ տեղեկատվության համար, թե Թուրքիայի քաղաքացիներն ինչ գույք ունեն Հայաստանում, նախարարը լրագրողներին առաջարկեց դիմել Կադաստրի կոմիտե, պետռեգիստր և Կենտրոնական դեպոզիտարիա։
Միևնույն ժամանակ, Էկոնոմիկայի նախարարը վստահեցրեց, որ ռազմավարական կարևոր օբյեկտներ այդ ցանկում չկան։
Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի տնտեսությունն այդ առումով Թուրքիայի համար միշտ բաց է եղել, բացի 2021 թվականից, երբ կառավարությունը թուրքական ապրանքների ներմուծման նկատմամբ էմբարգո կիրառեց։
«Եթե գնաք «Փեթակ», այնտեղ ժողովուրդը 10 տարի առաջ էլ բավական գործնական հարաբերություններ է ունեցել իրենց թուրք գործընկերների հետ»,– ասաց Քերոբյանը:

Turkish nationals own real estate in Armenia, but nothing of “strategic importance” – Economy
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Turkish nationals own real estate in Armenia, Minister of Economy Vahan Kerobyan told reporters when asked to comment on reports that Turkish nationals are acquiring capital in Armenia in the recent period. “It’s always been like that, for example real estate, companies,” Kerobyan said.
He told reporters to contact the Cadastre Committee, State Registry and the Central Depository for more detailed information. At the same time, he assured that there are no facilities of strategic importance among the real estate owned by Turkish nationals.
In this context he said that the Armenian economy has always been open for Turkey, aside from 2021 when Armenia imposed a trade embargo.
“If you were to go to Petak [shopping center], you’d see that the traders there had rather practical relations with their Turkish partners even 10 years ago,” Kerobyan said.