Վարչապետն իրատեսական է համարում 5 տարում 500 մանկապարտեզի կառուցումը և հիմնանորոգումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համայնքներում մանկապարտեզների շինարարությունը կառավարությունը կհամաֆինանսավորի 70-80 տոկոսով։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարի խոսքով` եթե համայնքը պատրաստակամություն է հայտնում 20 տոկոսով ֆինանսավորել մանկապարտեզի կառուցումը կամ հիմնանորոգումը, ապա կառավարությունը կհամաֆինանսավորի:
«Այստեղից այլ պարտավորություն էլ պետք է համայնքը վերցնի, որ շահագործման պահից հետո մանկապարտեզի կարիքներն ինքը պետք է հոգա։ Խոսքը պահպանման ծախսերի, աշխատավարձի ֆոնդի մասին է։ Ըստ այդմ, այն համայնքներին, որոնք հայտ կներկայացնեն մանկապարտեզի նորոգման կամ կառուցման համար, կառավարությունը 70-80 տոկոսով ֆինանսավորում կիրականացնի»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց` սա անում են 5 տարում 500 մանկապարտեզ կառուցելու և նորոգելու կառավարության նախագծի համար, և այս բանաձևը, ըստ Փաշինյանի, իրատեսական է դարձնում սահմանած նշաձողին հասնելը:

Pashinyan says building, renovating 500 kindergartens in five years is realistic
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The government will co-finance the construction of kindergartens in communities by 70-80%, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
He stated that if the community is ready to finance the construction or renovation of a kindergarten by 20%, the government will co-finance.
“The community must also bear another duty that it must take care of the needs of the kindergarten from the moment of its operation. The talk is about the maintenance costs, salary budget. Therefore, the government will finance the construction or renovation of a kindergarten by 70-80% if communities submit an application”, the PM said.
He said that they are doing this for the government program of building and renovating 500 kindergartens in 5 years, and according to him, this formula makes it realistic for achieving this goal.