Լեհաստանի դեսպանը խոսել է Հայաստան-ԵՄ վիզաների ազատականացման հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրամիության երկրների միջև վիզաների ազատականացման շուրջ հանդիպումները և քննարկումները Եվրամիության տարբեր անդամ պետությունների հետ շարունակվում են՝ մասնավորապես ոստիկանության, միգրացիոն ծառայությունների մակարդակով: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Մեդիա կենտրոնում հայտնել է Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Եվրամիության միջև գործող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ CEPA-ի շրջանակներում վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու հնարավորությանը:
Լեհաստանի դեսպանի խոսքով՝ ՀՀ քաղաքացիների համար Եվրամիության վիզաների ազատականացումը հնարավոր է՝ ինչպես եղավ Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի պարագայում, սակայն ժամկետների մասին խոսելն առայժմ վաղ է:
Այդ համատեքստում նա շեշտեց՝ Լեհաստանը միանշանակորեն կողմ է վիզաների ազատականացմանը:
«Այդուհանդերձ, դա Եվրամիության բոլոր անդամ պետությունների միասնական որոշումը պետք է լինի: Ներկա պահին, իհարկե, Հայաստանում հավատարմագրված որևէ դեսպան չի կարող նման խոստում տալ, և ժամկետների մասին խոսելն անհնար է: Ասեմ, որ երկու տարի առաջ վիզաների ազատականացում եղավ Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի քաղաքացիների համար, ինչը հնարավոր է նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պարագայում, սակայն ժամկետների մասին խոսելն անհնար է, քանի որ սա շատ նուրբ հարց է», - հավելեց Լեհաստանի դեսպանը՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանի կառավարությունը հաջողության կհասնի այդ հարցում:
Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), որը ստորագրվել է 2017 թ. նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայացած Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, Հայաստանի և Եվրամիության գործընկերության իրավական հիմքն է: Համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել 2021 թ. մարտի 1-ից:

Посол Польши рассказал о возможности либерализации визового режима Армения-ЕС
ЕРЕВАН, 30 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Встречи и обсуждения по либерализации визового режима между Арменией и странами ЕС продолжаются с различными странами-членами ЕС, в частности, на уровне полиции и миграционных служб. Как сообщает «Арменпресс», об этом в Медиа-центре заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в Армении Павел Шеплак, имея в виду возможность начала диалога о либерализации визового режима в рамках Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве между Арменией и Евросоюзом.
По словам посла Польши, либерализация визового режима для граждан Армении возможна, как это было в случае с Грузией, Украиной и Молдовой, но о сроках говорить рано. В этом контексте он подчеркнул, что Польша однозначно выступает за либерализацию визового режима.
«Тем не менее, это должно быть совместное решение всех стран-членов ЕС. На данный момент, конечно, ни один аккредитованный в Армении посол не может дать такое обещание, о сроках говорить нельзя. Позвольте мне сказать, что два года назад была либерализация визового режима для граждан Грузии, Молдовы и Украины, что также возможно для граждан Республики Армения, но невозможно говорить о сроках, поскольку это очень деликатный вопрос», - добавил посол Польши, выразив надежду, что правительству Армении это удастся.
Всеобъемлющее расширенное соглашение о партнерстве (CEPA), подписанное в 2017 г. - это правовая основа партнерства между Арменией и Европейским Союзом в рамках 5-го саммита Восточного партнерства, который состоялся в Брюсселе 24 ноября 2010 года. Соглашение вступило в силу с 1 марта 2021 года.