Եթե հայկական բեռներն Ադրբեջանով չանցնեն, ադրբեջանական բեռները ՀՀ-ով չեն անցնի. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծեց, որ եթե Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրումների անվտանգությունը ապահովված չլինի, բեռնափոխադրումներ չեն իրականացվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Փաշինյանն այս մասին ասաց ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում՝ պատասխանելով հարցին, թե որքան կարժենա Ադրբեջան–Նախիջեւաներկաթուղուշինարարությունը հայկական հատվածում, և եթե Հայաստանի համար վերաբացվի երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի տարածքով, արդյոք երաշխավորված կլինի բեռնափոխադրումների անվտանգությունը:
«Եթե այդ պայմաններում, ենթադրենք, հայկական բեռները Ադրբեջանի տարածքով չանցնեն, ադրբեջանական բեռները հայկական տարածքով չեն անցնի: Բնականաբար, երբ որ քննարկում ենք այդ հարցերը, նկատի ունենում նաև դա: Պատկերացրեք` ինչ անտրամաբանական կլինի, որ հանկարծ երկաթուղի բացենք և դա չօգտագործվի: Եվ այստեղ հարց կառաջանա` բա այդքան ներդրումները ինչո՞ւ արվեցին»,- նշեց Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերվում է երկաթուղու շինարարության արժեքի վերաբերյալ գնահատականներին` վարչապետն ասաց, որ նախնական տվյալներով երկաթուղու շինարարության արժեքը կազմում է 200 միլիոն դոլար, բայց այն ավելի կհստակեցվի նախագծերի և նախահաշիվների պատրաստ լինելու պարագայում:

If Armenian cargo does not pass through Azerbaijan, Azerbaijani cargo will not pass through Armenia – Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasized that if the security of cargo transportation through the territory of Azerbaijan is not ensured, cargo transportation will not be carried out, ARMENPRESS reports PM Pashinyan said in an online press conference, answering the question how much will cost the construction of the Armenian section of the Azerbaijan-Nakhichevan railway and if the railway communication is restored for Armenia, will the cargo transportation be secured.
“If in those conditions, suppose the Armenian cargo does not pass through the territory of Azerbaijan, the Azerbaijani cargo will not pass through the Armenian territory. Of course, when we discuss these issues, this issue is also included. Imagine how illogical it would be if we open a railway and it cannot be used. And here a question will arise: why were so many investments made? ” Pashinyan said.
As for the estimates on the cost of construction of the railway, the Prime Minister said that according to preliminary data, the cost of construction of the railway is $ 200 million.