ՄԱԿ-ը և նրա մարմինները պետք է անարգել հասանելիություն ունենան կարիքավոր մարդկանց. Արմեն Ղազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի կողմից կազմակերպված բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի Միգրացիոն ծառայությունը:Արմեն Ղազարյանն իր խոսքում անդրադարձել է զանգվածային տեղահանության մարտահրավերներին, որոնց Հայաստանը բախվել է ինչպես 1988-1992 թթ-ին՝ Ադրբեջանում իրականացված էթնիկ զտումների հետևանքով, այնպես էլ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով, երբ ավելի քան 91 հազար անձ տեղահանվեց:
«Մենք շարունակական ջանքեր ենք գործադրում՝ Փախստականների գլոբալ ֆորումի նպատակներին հասնելու ուղղությամբ»,- նշել է Ղազարյանը՝ ներկայացնելով 2020 թվականին մեկնարկած բնակապահովման ծրագիրը փախստականների համար։ Նա նաև շեշտել է, որ արդեն ավելի քան 250 բնակարանի գնման վկայականներ են հանձնվել շահառուներին, որոնցից ավելի քան 150-ն արդեն գնել են իրենց բնակարանները: Արմեն Ղազարյանը անդրադարձել է նաև Սիրիայից դեպի Հայաստան արձանագրված մոտ 22 հազարանոց ներհոսքին՝ նշելով, որ Հայաստանը մեկ շնչի հաշվով Սիրիայի տեղահանված քաղաքացիների ընդունման թվով երրորդ տեղում է Եվրոպայում:
«Հայաստանը հավատացած է, որ ՄԱԿ-ը և նրա մարմինները պետք է ունենան անվերապահ, անկաշկանդ և անարգել հասանելիություն կարիքավոր մարդկանց, որտեղ էլ որ նրանք լինեն և բոլոր հանգամանքներում: Մարդասիրական օգնության համատեքստում ոչ մի կերպ չպետք է խախտվեն տուժած մարդկանց իրավունքները, նրանց անվտանգությունն ու արժանապատվությունը կամ խտրականություն դրսևորվի ծագման, լեզվի, կրոնի, քաղաքական կամ այլ կարծիքի, ազգային կամ սոցիալական ծագման կամ այլ կարգավիճակի պատճառով»,-եզրափակել է Արմեն Ղազարյանը:

ООН и ее органы должны иметь беспрепятственный доступ к нуждающимся людям: глава Миграционной службы Армении
ООН и ее органы должны иметь беспрепятственный доступ к нуждающимся людям: глава
Миграционной службы Армении
Начальник Миграционной службы Армении Армен Казарян принял участие во встрече высокопоставленных лиц, организованной Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Миграционной службы Армении, в своем выступлении Армен Казарян коснулся проблем массовой депортации, с которыми Армения столкнулась как в результате этнической чистки в Азербайджане в 1988-1992 годах, так и в результате войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в сентябре 2020 года, когда более чем 91 тысяча человек были депортированы.
«Мы прилагаем последовательные усилия для достижения целей Глобального форума беженцев», - сказал Казарян, представив жилищную программу для беженцев на 2020 год.
Он подчеркнул, что бенефициарам уже передано более 250 сертификатов для покупки квартир, из которых более 150 уже приобрели свои квартиры. Армен Казарян также коснулся притока около 22 тысяч человек из Сирии в Армению, отметив, что Армения занимает третье место в Европе по количеству принятых сирийских беженцев на душу населения.
«Армения считает, что ООН и ее органы должны иметь безоговорочный и беспрепятственный доступ к нуждающимся людям, где бы они ни находились и при любых обстоятельствах. В контексте гуманитарной помощи права пострадавших лиц, их безопасность и достоинство или дискриминация по признаку происхождения, языка, религии, политических или иных убеждений, национального или социального происхождения или иного статуса никоим образом не должны нарушаться», - заключил Армен Казарян.