ՀՀ-ՌԴ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ մշակվում է միջոցառումների լայն ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Ռուսաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը նշանավորելու համար մշակվում է միջոցառումների լայն ծրագիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը դեկտեմբերի 13-ին Երևանում մեկնարկած «Նոր սերունդ 2021» ֆորումի շրջանակներում՝ պատասխանելով երիտասարդների հարցերին:
«Հայ-ռուսական հարաբերությունների համար 2022 թվականը նշանակալից է նաև մեկ այլ պատճառով՝ հաջորդ տարի մեր երկրները նշելու են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը։ Այսօր երկու երկրների արտգործնախարարությունների հովանու ներքո մշակվում է միջոցառումների լայն ծրագիր, որն ամբողջությամբ կարտացոլի նշված հոբելյանների նշանակությունը։ Մասնավորապես, հոբելյանական տարվա շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրել 2022-2025 թվականների մշակութային համագործակցության միջգերատեսչական նոր ծրագիր, որի առանցքային միջոցառումներից են լինելու Ռուսաստանի օրերը Հայաստանում և Հայաստանի օրերը Ռուսաստանում»,-նշել է դեսպանը։
Երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների տարեդարձին կանցկացվեն նաև երիտասարդական միջոցառումներ:

Wide range of events being planned on the occasion of 30th anniversary of Armenia-Russian relations
YEREVAN, 13 DECEMBER, ARMENPRESS. A wide range of programmes is being planned to mark the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia, ARMENPRESS reports Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said during ''New Generation 2021'' forum.
''For Armenian-Russian relations year 2022 is remarkable also for another reason: next year our countries will be marking the 30th anniversary of diplomatic relations and 25th anniversary of signing the bilateral Agreement on Friendship, cooperation and mutual assistance. Today under the auspices of the Foreign Ministries of the two countries a wide range of programmes is being planned, which will fully reflect the significance of the jubilee anniversary. In particular, in the framework of the jubilee year it is planned to sign a new programme of interdepartmental cultural cooperation, the key events of which will be Russia's days in Armenia and Armenia's days in Russia'', the Ambassador mentioned.