Հանձնառու ենք նպաստել ժողովրդավարության ամրապնդման համաշխարհային առաքելությանը. վարչապետը՝ «Հանուն ժողովրդավարության» համաժողովին
Հանձնառու ենք նպաստել ժողովրդավարության ամրապնդման համաշխարհային
առաքելությանը. վարչապետը՝ «Հանուն ժողովրդավարության» համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող «Հանուն ժողովրդավարության» համաժողովին հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Պատիվ ունեմ այսօր ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունը Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին։ Հայաստանի քաղաքացիները չեն թերագնահատում ժողովրդի կառավարման արժեքը։ Մենք դրա համար պայքարել ենք մեր նորագույն պատմության ընթացքում։ 1991-ին քվեարկելով անկախության օգտին՝ մենք նաև վերականգնեցինք բազմակուսակցական համակարգը և քաղաքական իրավունքների շրջանակը, որը կոչված է հզորացնել անհատ քաղաքացուն: Վերջին երեք տարիների ընթացքում հայերը երկու անգամ նախընտրել են ժողովրդավարությունն ավտորիտարիզմից: Առաջինը տեղի է ունեցել 2018 թվականին՝ ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը և դրան հաջորդած ազատ ու արդար արտահերթ ընտրությունները։ Երկրորդը տեղի ունեցավ 2021 թվականին՝ ավերիչ պատերազմից հետո։ Հայերը կրկին գնացին ընտրության, որպեսզի մենք չվերադառնանք անցյալի ճանապարհներին։ Իսկապես, ժողովրդավարությունը մշտական աշխատանք է, որն ընթացքի մեջ է:
Մենք հանձնառու ենք Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների հզորացման միջոցով: Առաջ բերելով թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը՝ մենք ծրագրում ենք կառավարման բարեփոխումներ և այնպիսի քաղաքականությունների իրականացում, որոնք կձևավորեն հավատ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրի մեր գործընկերների շրջանակներում։ Մինչև 2026 թվականը մենք նպատակ ունենք հասնել համեմատական ցուցանիշների շարունակական բարելավումների՝ մասնավորապես Համաշխարհային բանկի Կառավարման համաշխարհային ցուցիչի 50 միավորից հասնել 60-ի, և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսի 49 միավորից՝ 60-ի:
Մենք նաև դիտարկում ենք կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը որպես ժողովրդավարական կառավարման հիմնասյուն և հանձնառու ենք ցածր արտանետումներով էներգետիկ ոլորտի և կենսունակ կանաչ տնտեսության կառուցմանը:
Ժողովրդավարությունն ամրապնդելու մեր ջանքերում մենք բախվում ենք բազմաթիվ մարտահրավերների: Մեզ համար ամենամեծ մարտահրավերը մեր անվտանգությանը սպառնացող ռազմական բնույթի սպառնալիքներն են։ Մեկ այլ մարտահրավեր է երկրի ներսում ժողովրդավարության համար պայքարը: Այդ մարտահրավերը բարդանում է, երբ սպառնալիքներ են ի հայտ գալիս մեր սահմաններից այն կողմ: Եթե մենք ուզում ենք վերականգնել ժողովրդավարության գրավչությունն ամբողջ աշխարհում, մենք պետք է մեկտեղենք ուժերը՝ միասին դիմակայելու այս մարտահրավերներին: Հայաստանը հանձնառու է նպաստելու ժողովրդավարության ամրապնդման համաշխարհային առաքելությանը, և մենք հույս ունենք, որ մենք միայնակ չենք»:
Երկօրյա միջոցառմանը մասնակցում են ավելի քան հարյուր երկրի առաջնորդներ և ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի բացմանը ելույթով հանդես է եկել Ջո Բայդենը, որից հետո մեկնարկել են պանելային քննարկումները:
Համաժողովին մասնակցում են նաև հասարակական կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Երկօրյա քննարկումների օրակարգում են՝ ժողովրդավարության դեմ սպառնալիքներին դիմագրավելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարին ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր:

Armenia committed to contributing to global mission of strengthening democracy. Pashinyan’s remarks at Democracy Summit
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan delivered remarks at the virtual "Summit for Democracy" initiated by US President Joe Biden, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister, in particular, noted.
“Honorable President Biden,
It is my honor to represent the Republic of Armenia at today’s Summit for Democracy. Citizens of Armenia do not take for granted the value of government of the people, by the people, for the people. We have fought for it throughout our modern history. By voting for independence in 1991, we also restored a multi-party system and a framework of political rights that is meant to empower the individual citizen. Over the last three years, Armenians have chosen democracy over authoritarianism twice. The first time was in 2018, following the non-violent Velvet Revolution, and the subsequent free and fair snap election. The second time was in 2021, following a devastating war. Armenians went to the polls, again, to ensure that we would not return to the ways of the past. Indeed, democracy is a perpetual work in progress.
We are committed to the consolidation of democracy in Armenia through strengthening democratic institutions. By embracing transparency and accountability, we are planning governance reforms and the implementation of policies that will build faith both in Armenia and among our partners abroad. By 2026, we aim to achieve continuous improvements in comparative indicators, specifically rising from a score of 50 to 60 in the World Bank’s Worldwide Governance Indicator, and 49 to 60 in Transparency International’s Corruption Perception Index.
We also consider tackling climate change as fundamental to democratic governance, and are committed to building a low-emission energy sector and a vibrant green economy.
In our bid to consolidate our democracy, we are facing multiple challenges. The biggest challenge for us comes in the form of military threats to our security. Fighting for democracy at home is yet another challenge. That challenge is compounded when threats arise from beyond our borders. If we are to restore the appeal of democracy throughout the world, we need to join forces to face these challenges together. Armenia is committed to contributing to the global mission of strengthening democracy, and we hope that we are not alone”.
The two-day event is attended by leaders and representatives of more than a hundred countries.
Joe Biden delivered a speech at the opening of the Summit, after which the panel discussions started.
Representatives of non-governmental organizations and the private sector are also taking part in the conference.
Issues related to countering threats to democracy, fighting corruption and protecting human rights are on the agenda of the two-day debates.