Կուբան և ԵՏՀ-ն մտադիր են 2021-2025 թվականների համատեղ միջոցառումների ծրագիր ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կուբայի կառավարությունը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) մտադիր են 2021-2025 թվականների համատեղ միջոցառումների ծրագիր ստորագրել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, հայտնել է այդ երկրի նախագահ Միգել Դիաս Կանելը:
«Մոտ օրերս մենք Հավանայում ընդունելու ենք ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարար Սերգեյ Գլազևին և կանցկացնենք համատեղ աշխատանքային խմբի երկրորդ նիստը: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Կուբայի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվել է 2021-2025 թվականների համատեղ միջոցառումների ծրագիր, որն իր մեջ ներառում է տնտեսության, առևտրի, ֆինանսների, առողջապահության և կենսատեխնոլոգիաների, մշակույթի, սպորտի, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեության ավելի քան 30 ուղղություններ», - հայտարարել է  նա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵՏԲԽ) նիստի ընթացքում, որն ուրբաթ օրը տեղի է ունենում առցանց ձևաչափով:
Կուբայի նախագահի կարծիքով` դա կնպաստի գործնական կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների համակարգմանը մինչեւ 2025 թվականը և Կուբայի տնտեսական ու սոցիալական զարգացման ազգային ծրագրին մինչև 2030 թվականը:

Куба и ЕЭК подпишут план совместных мероприятий на 2021-2025 годы
Правительство Кубы и Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) намерены заключить план совместных мероприятий на 2021-2025 годы. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил президент этой страны Мигель Диас-Канель Бермудес.
Куба является страной-наблюдателем в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
"В ближайшие дни мы принимаем в Гаване министра по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергея Глазьева и проведем второе заседание совместной рабочей группы. Планируется подписание плана совместных мероприятий ЕЭК и правительства Республики Куба на период 2021-2025 годов, включающего в себя более 30 направлений деятельности в области экономики, торговли, банков финансов, здравоохранения и биотехнологий, АПК, культуры, спорта, информационных и коммуникационных технологий", - заявил он в ходе заседания Высшего евразийского экономического совета (ВЕЭС), проходящего в пятницу в формате видеосвязи.
По его мнению, это будет способствовать укреплению деловых связей, а также координации стратегических направлений развития Евразийской экономической интеграции до 2025 года и национального плана экономического и и социального развития Кубы до 2030 года.
Президент Кубы подтвердил твердую приверженность своей страны активному участию в ЕАЭС в качестве страны-наблюдателя.