ՀՀ վարչապետն ու Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովի օրակարգին վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 30-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից, վարչապետն արդյունավետ է գնահատել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը և երկկողմ գործընկերության զարգացման համատեքստում կարևորել առաջիկայում Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի անցկացումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը ՀՀ վարչապետին է փոխանցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ողջույնները և վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու Հայաստան-ԵՄ կապերի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ: Քննարկվել են 2021 թվականի դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի օրակարգին վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС по вопросам Южного Кавказа обсудили вопросы повестки саммита в Брюсселе
Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС по вопросам Южного Кавказа
обсудили вопросы повестки саммита в Брюсселе
Премьер-министр Никол Пашинян 30 ноября принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр высоко оценил сотрудничество Армения-ЕС и в контексте развития двустороннего партнерства отметил важность проведения в Брюсселе саммита Восточного партнерства.
Спецпредставитель ЕС передал премьер-министру РА приветствия председателя Европейского совета Шарля Мишеля и подтвердил готовность ЕС продолжить усилия, направленные на укрепление связей Армения-ЕС.
Никол Пашинян и Тойво Клаар обменялись мнениями относительно двусторонних отношений, а также вопросов регионального значения.