Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 18-ին հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ (վարչապետ) Ակիլբեկ Ժապարովի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, մանրամասնելով, որ Ժապարովը Հայաստան է ժամանել նոյեմբերի 18-19-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
«Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի մայրաքաղաքում: Ցանկանում եմ անձամբ շնորհավորել Ձեզ Ղրղզական Հանրապետության նախարարների կաբինետի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Հույս ունեմ և վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքով մեզ կհաջողվի շարունակել զարգացնել մեր երկրների միջև հարաբերությունները:
Իհարկե, մենք մասնակցում ենք ընդհանուր կազմակերպությունների աշխատանքներին. դա Եվրասիական տնտեսական միությունն է, Անկախ պետությունների համագործակցությունն է, մեր երկրները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ են:
Եվ, անշուշտ, մեզ համար շատ կարևոր են, և մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկկողմ հարաբերությունները: Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի զարգացնել նաև այդ հարաբերությունները և հատկապես ակտիվացնել առևտրատնտեսական կապերը: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում և ողջունում եմ Ձեզ»,- ողջունելով Ղրղզստանի վարչապետին՝ նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Ղրղզստանի վարչապետն ասել է.
«Իհարկե, վերջին երկու տարում, համավարակի պայմաններում մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակն այդքան էլ ուրախալի չէր, բայց վերջին 6-9 ամսվա տեմպերը վկայում են, որ սկսում ենք վերստին աշխուժացնել դրանք: Սակայն ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, այսպես ասած, չնչին է:
Կցանկանայի Ձեզ հետ քննարկել առևտրատնտեսական համագործակցությանը և Ձեր կողմից նշված կազմակերպություններում մեր փոխգործողությանը վերաբերող հարցեր՝ ինչպես տնտեսության մեջ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում, որպեսզի կարողանանք միմյանց աջակցել թե՛դժվարին, և թե՛ լավ ժամանակներում»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ղրղզական հարաբերությունների օրակարգին և համագործակցության զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր:

Armenian PM receives Kyrgyz counterpart
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a meeting today with Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan Akylbek Japarov, Pashinyan’s Office told Armenpress.
Akylbek Japarov arrived in Armenia for participation to the session of the Eurasian Inter-governmental Council on November 18-19.
“Welcome in Armenia. I would like to personally congratulate you on your appointment as the Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan. I hope and I am confident that with joint efforts we will manage to continue developing the relations between our countries.
Of course, we participate in the activities of common organizations, that is the Eurasian Economic Union, the Commonwealth of Independent States, our countries are members of the Collective Security Treaty Organization.
And of course, our bilateral relations are very important for us, and we highly appreciate them. I hope we will manage to develop also these relations and especially boost the commercial ties. Once again congratulations and welcome in Armenia”, Pashinyan told the Kyrgyz PM.
In turn the Kyrgyz PM thanked Pashinyan for the welcome and said: “The level of commercial relations between our countries was not so perfect in the past two years under the conditions of the pandemic, but the rates of the past 6-9 months show that we are starting to boost them. However, the overall volume of the trade turnover, so to speak, is small.
I would like to discuss with you the trade-economic cooperation and issues relating to our partnership in the organizations you mentioned, both in the economy and the CSTO in order to be able to assist one another both in difficult and good times”.
The officials, then, continued discussing the agenda of the Armenian-Kyrgyz relations and the cooperation development prospects.