Գերմանիայում մեկ օրում կորոնավիրուսով վարակման ռեկորդային 65 371 դեպք են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում կորոնավիուսով վարակման հաստատված նոր դեպքերի թիվը մեկ օրում աճել Է 65 371-ով, ինչը դարձել Է նոր առավելագույնը համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Այդ մասին են վկայում Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտի (ենթարկվում Է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության (ԳԴՀ) առողջապահության նախարարությանը)՝ նոյեմբերի 18-ին հրապարակված տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախորդ հակառեկորդն արձանագրվել Էր նոյեմբերի 17-ին, երբ մեկ օրում հայտնաբերվել Էր վարակման 52 826 դեպք: Համաճարակի սկզբից վարակ Է հայտնաբերվել ԳԴՀ-ի 5 195 321 բնակչի մոտ: Կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության հետեւանքներից երկրում 24 ժամում մահացել Է 264 հիվանդ: Համավարակի ամջողջ ընթացքում Գերմանիայում մահացու վախճանների ընդհանուր թիվը հասել Է 98 538-ի: ԳԴՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման յոթնօրյա ցուցանիշը (շաբաթվա ընթացքում վարակումների թիվը 100 հազար մարդու հաշվով) ներկայումս կազմում Է 336,9: Նոյեմբերի 17-ին այն հասել Է 319,5 մեծության, մեկ շաբաթ առաջ՝ 249,1-ի, իսկ մեկ ամիս առաջ գտնվել Է 74,4-ի մակարդակում:
Վարակի տարածման յոթնօրյա ցուցանիշը մինչեւ հիմա հիմնական չափանիշն Էր Գերմանիայում սահմանափակիչ միջոցներ ընտրելիս: Այժմ ուշադրությամբ հաշվի են առնվում նաեւ այլ գործոններ, այդ թվում ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքների զբղավածությունը եւ պատվաստված քաղաքացիների տոկոսը: Այժմ քաղաքական գործիչների հանգուցային նպատակն Է այսպես կոչված 2G-ի սահմանումը, որի համաձայն թանգարաններ, ռեստորաններ, կինոթատրոններ, լողավազաններ կարող են այցելել սոսկ պատվաստվածները եւ հիվանդացածները: Նոյեմբերի 18-ին ԳԴՀ-ի կանցլերի պաշտոնակատար Անգելա Մերկելը հանդիպում կանցկացնի դաշնային երկրամասերի ղեկավարների հետ, որի արդյունքներով կընդունվի որոշում ամբողջ Գերմանիայում հակակորոնավիրուսային միջոցների խստացման մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ФРГ за сутки выявили рекордные 65 371 случай заражения коронавирусом
Число подтвержденных новых случаев заражения коронавирусом в Германии возросло за сутки на 65 371, что стало новым максимумом за все время пандемии. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют опубликованные в четверг данные Института Роберта Коха (подчиняется Минздраву ФРГ).
Предыдущий антирекорд зафиксирован 17 ноября, когда за сутки было выявлено 52 826 случаев заражения. С начала эпидемии инфекция обнаружена у 5 195 321 жителя ФРГ. От последствий заболевания, вызываемого коронавирусом, за 24 часа в стране умерли 264 пациента. Общее число летальных исходов за все время пандемии в Германии достигло 98 538.
Семидневный показатель распространения коронавируса в ФРГ (число заражений в течение недели на 100 тыс. человек) в настоящее время составляет 336,9. В среду он достигал значения 319,5, неделю назад - 249,1, а месяц назад находился на уровне 74,4. Семидневный показатель распространения инфекции до сих пор был основным критерием при выборе ограничительных мер в Германии. Сейчас внимательно учитываются и другие факторы, в том числе заполненность отделений интенсивной терапии и процент привитых граждан.
Сейчас ключевой целью политиков является введение так называемого правила 2G, согласно которому посещать музеи, рестораны, кинотеатры, бассейны могут лишь привитые и переболевшие.
В четверг и. о. канцлера ФРГ Ангела Меркель проведет встречу с главами федеральных земель, по итогам которой будет принято решение об ужесточении антикоронавирусных мер во всей Германии.