Ադրբեջանն այս պահին տեղեկատվություն չի ներկայացրել սահմանային հսկողության իրականացման ընթացակարգի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն այս պահին ամբողջական տեղեկատվություն չի ներկայացրել սահմանային հսկողության իրականացման ընթացակարգի վերաբերյալ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր իրավական հիմքով է Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի որոշ մասն ադրբեջանցիներինը համարվում, ԱԽ քարտուղարն ասաց, որ կա ողջամտություն, և այդ ողջամտության տրամաբանությունը Խորհրդային ժամանակին գոյություն ունեցած սահմաններն են, Կառավարությունը ելնում է այդ տրամաբանությունից։
«Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց չենք ունեցել, բայց մոտավոր ունենք պատկերացում այդ սահմանի մասին, որի հիմքը 1920-ականների քարտեզն է։ Այդ քարտեզի հիման վրա պատկերացնում ենք ընդհանուր առմամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը»,- նշեց Գրիգորյանը:
Հարցին՝ ի՞նչ ընթացակարգով է ՀՀ քաղաքացին անցնելու Գորիս-Կապանի այն ճանապարհահատվածը, որտեղ ադրբեջանցիներն իրենց մաքսակետերն են դրել, ԱԽ քարտուղարը ասաց, որ ճանապարհի այդ հատվածը յուրահատուկ կարգավիճակ ունի:
«Այս պահին Ադրբեջանը չի տեղեկացրել ընթացակարգի մասին, բայց տրամաբանությունը հուշում է, որ ընթացակարգը որոշակի վճար կամ ինչ-որ բան կարող է լինել, և քաղաքացիները, վճարելով, կարող են անցնել։ Քանի որ ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, արդեն կառուցված է, երեկ հայտարարել ենք, որ ճանապարհը բացված է, ապա, բնականաբար, քաղաքացիներին հարմար է, որ այդ ճանապարհից օգտվեն»,- եզրափակեց Գրիգորյանը:

Azerbaijan hasn’t provided information on procedure of border control – Secretary of Security Council
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Azerbaijan hasn’t yet presented complete information on the procedure of implementing border control, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan told reporters.
Asked under what legal basis some parts of the Goris-Kapan road are considered to belong to Azerbaijan, Grigoryan said there is “common sense”, and the reasoning of this common sense are the borders which existed in Soviet times.
“We haven’t had a demarcation and delimitation process but we have an approximate understanding about this border, the basis of which is the map from the 1920s. Based on this map we generally imagine the border between Armenia and Azerbaijan,” he said.
Asked what procedures Armenian nationals will have to go through in order to pass the given section of the Goris-Kapan road where the Azeri authorities have installed customs checkpoints, Grigoryan said that this part of the road has “a special status.”
“At this moment Azerbaijan hasn’t notified on the procedure, but logically the procedure might imply some payment or something, and citizens can pass after paying. But since we already have an alternative road, it’s already built and open, then naturally using this road would be more convenient for citizens,” he said.
He said that no community has gone under blockade as result, and connection between towns won’t be impacted.