ՀՀ նախագահը «Ատլանտյան խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի անդամներին է ներկայացրել Արցախի հարցի էությունը, խոսել է 44-օրյա պատերազմի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Ատլանտյան խորհուրդ» (Atlantic Council) ամերիկյան վերլուծական կենտրոնի անդամների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, նշելով, որ «Ատլանտյան խորհուրդ»-ը միջազգային հարաբերություններում մասնագիտացված վերլուծական կենտրոն է, որը հիմնադրվել է 1961 թվականին: Հիմնադրման օրվանից ի վեր խորհուրդն իրականացնում է տարատեսակ ծրագրեր, որոնք նպատակն է քննարկել և ուսումնասիրել միջազգային քաղաքական, տնտեսական ու անվտանգության խնդիրները:
Նախքան Հայաստան այցելելը կենտրոնի անդամները եղել են Ադրբեջանում և Վրաստանում: Տարածաշրջանային այցի նպատակն է ուսումնասիրել իրադրությունը հարավկովկասյան երեք հանրապետություններում, այդ երկրներում ժողովրդավարության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը, ինչպես նաև՝ հասկանալ տարածաշրջանային իրողությունների պատճառներն ու հնարավոր զարգացումները:
Հանդիպման մասնակիցները նախագահ Արմեն Սարգսյանին հարցեր են ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, վերջին տարիների զարգացումների ու 44-օրյա պատերազմի, Հայաստանում հետպատերազմյա իրավիճակի, մեր երկրում ժողովրդավարության մակարդակի, ինչպես նաև ապագային միտված ծրագրերի մասին:
Նախագահը, մասնավորապես, ներկայացրել է Արցախի հարցի էությունը, խոսել 44-օրյա պատերազմի և դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական խնդիրների մասին, արձանագրել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին:
Խոսելով ժամանակակից աշխարհի մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ տեխնոլոգիական ու գիտական վերջին փոփոխություններն աշխարհը դարձրել են անկանխատեսելի ու անկայուն: Հանրապետության նախագահն արձանագրել է, որ նման աշխարհում մեր տեղն ունենալու և հաջողակ դառնալու կարևորագույն գրավականը մեր ունեցած ամենամեծ ու կարևոր առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսներն արդյունավետ օգտագործելն է:

Президент Армении представил членам аналитического центра «Атлантический совет» суть вопроса Арцаха, рассказал о 44-днев
Президент Армении представил членам аналитического центра «Атлантический совет»
суть вопроса Арцаха, рассказал о 44-днев
Президент Армен Саркисян встретился с членами американского аналитического центра «Атлантический совет».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Аппарате президента РА. Также представили, что «Атлантический совет» - аналитический центр, специализирующийся на международных отношениях, который был основан в 1961 году. С момента своего создания центр реализовал различные программы обсуждения и изучения международных политических, экономических вопросов и вопросов безопасности.
До визита в Армению сотрудники центра посетили Азербайджан и Грузию. Целью регионального визита является изучение ситуации в трех республиках Южного Кавказа, состояния демократии и деятельности демократических институтов в этих странах, а также региональных реалий и возможных развитий.
Участники встречи задали президенту вопросы о нагорно-карабахском конфликте, о последних событиях и 44-дневной войне, послевоенной ситуации в Армении, уровне демократии в нашей стране, а также о программах, ориентированных на будущее.
Президент представил суть арцахского вопроса, рассказал о 44-дневной войне и связанных с ней гуманитарных проблемах, и вновь упомянул, что Азербайджан до сих пор не возвращает армянских военнопленных.
Говоря о современном мире, Армен Саркисян отметил, что последние технологические и научные открытия сделали мир непредсказуемым и нестабильным. Президент отметил, что залогом приобретения своего места в этом мире, гарантией успеха и нашего самого большого преимущества может быть эффективное использование человеческих ресурсов.