ՀՀ նախագահը «Ատլանտյան խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի անդամներին է ներկայացրել Արցախի հարցի էությունը, խոսել է 44-օրյա պատերազմի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Ատլանտյան խորհուրդ» (Atlantic Council) ամերիկյան վերլուծական կենտրոնի անդամների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, նշելով, որ «Ատլանտյան խորհուրդ»-ը միջազգային հարաբերություններում մասնագիտացված վերլուծական կենտրոն է, որը հիմնադրվել է 1961 թվականին: Հիմնադրման օրվանից ի վեր խորհուրդն իրականացնում է տարատեսակ ծրագրեր, որոնք նպատակն է քննարկել և ուսումնասիրել միջազգային քաղաքական, տնտեսական ու անվտանգության խնդիրները:
Նախքան Հայաստան այցելելը կենտրոնի անդամները եղել են Ադրբեջանում և Վրաստանում: Տարածաշրջանային այցի նպատակն է ուսումնասիրել իրադրությունը հարավկովկասյան երեք հանրապետություններում, այդ երկրներում ժողովրդավարության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը, ինչպես նաև՝ հասկանալ տարածաշրջանային իրողությունների պատճառներն ու հնարավոր զարգացումները:
Հանդիպման մասնակիցները նախագահ Արմեն Սարգսյանին հարցեր են ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, վերջին տարիների զարգացումների ու 44-օրյա պատերազմի, Հայաստանում հետպատերազմյա իրավիճակի, մեր երկրում ժողովրդավարության մակարդակի, ինչպես նաև ապագային միտված ծրագրերի մասին:
Նախագահը, մասնավորապես, ներկայացրել է Արցախի հարցի էությունը, խոսել 44-օրյա պատերազմի և դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական խնդիրների մասին, արձանագրել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին:
Խոսելով ժամանակակից աշխարհի մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ տեխնոլոգիական ու գիտական վերջին փոփոխություններն աշխարհը դարձրել են անկանխատեսելի ու անկայուն: Հանրապետության նախագահն արձանագրել է, որ նման աշխարհում մեր տեղն ունենալու և հաջողակ դառնալու կարևորագույն գրավականը մեր ունեցած ամենամեծ ու կարևոր առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսներն արդյունավետ օգտագործելն է:

President Sarkissian presents essence of Artsakh issue to Atlantic Council members
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received members of the Atlantic Council, his Office said today.
The Atlantic Council is an American think tank in the field of international affairs, founded in 1961. It manages ten regional centers and functional programs related to international security and global economic prosperity.
Before visiting Armenia, the members of the Council visited Azerbaijan and Georgia. The purpose of the regional visit is to explore the situation in the three South Caucasian countries, the operation of democratic institutions there, as well as to understand the causes and possible developments of the situation in the region.
The guests addressed questions to President Sarkissian about the Nagorno Karabakh conflict, the recent developments, the 2020 war, the post-war situation in Armenia, the level of democracy and the future programs.
The President introduced the essence of the Artsakh issue, presented the humanitarian problems caused by the war and stated that Azerbaijan is still refusing to return the Armenian prisoners of war.
Talking about the contemporary world, the Armenian President said that the latest technological and scientific developments have made the world unpredictable and instable. He said that the key guarantee of becoming successful in such a world is to effectively use the human resources.