Գուտերեշը Չինաստանը միջազգային համագործակցության կարեւոր նեցուկ է համարել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը ՄԱԿ-ում աշխատանքի 50 տարում դարձել Է միջազգային համագործակցության կաեւոր նեցուկ, որը շարունակ աճող ներդրում Է կատարում համընդհանուր մարտահրավերների հաղթահարման բնագավառում: Հոկտեմբերի 24-ին այդ մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի այն բանաձեւի ընդունման 50-ամյակի պատվին, որը տեղ տվեց ՉԺՀ-ին համաշխարհային կազմակերպությունում, այդ թվում Անվտանգության խորհրդում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրները, ներառյալ Չինաստանը՝ մուլտիլատերալիզմի հետեւողական ջատագովը, հանձնառու են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության կատարմանը եւ խաղաղության ամրապնդման, կայուն աճի եւ զարգացման դուրս գալու՝ մեր ընդհանուր խնդիրների ձեռքբերմանը»,- ասել Է նա:
Գուտերեշն առանձնապես ողջունել Է ածխային Էլեկտրակայաններից հրաժարվելուց ՉԺՀ-ի պարտավորությոնները եւ Պեկինին կոչ Է արել ստանձնելու Գլազգոյի կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի գագաթանաժողովի բարձր պարտավորություններ: Բացի դրանից, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել Է այն կարեւոր դերը, որը երկիրը կարող Է խաղալ կորոնավիրուսի դեմ գլոբալ պատվաստման գործում՝ СOVAX նախաձեռնության շրջանակներում:
«Անցած տասնամյակներում Չինաստանը դարձել Է ՄԱԿ-ի կարեւոր դոնորը եւ միջազգային համագործակցության հուսալի հիմքը,- հավելել Է Գուտերեշը:- Միավորված ազգերը մնում են Չինաստանի հավատարիմ գործընկերն ավելի արդարացի եւ կայուն խաղաղության կառուցման գործում»:
Մինչեւ 1971 թվականը ՄԱԿ-ում Չինաստանի տեղը պատկանում Էր Տայվանին, որտեղ քաղաքացիական պատերազմից հետո փախել Էին Չան Կայշիի զորքերի մնացորդները: ԱՄՆ-ը պնդում Էր, որ նրանք ներկայացնեն Չինաստանի ժողովրդին եւ հանդես Էր գալիս տեղը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությանը հանձնելու դեմ: Սակայն 50 տարի առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց որոշում, որ հենց ՉԺՀ-ն Է երկրի ժողովրդի իսկական ներկայացուցիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гутерриш назвал Китай важной опорой международного сотрудничества
Китай за 50 лет работы в ООН стал важной опорой международного сотрудничества, вносящей все возрастающий вклад в преодоление глобальных вызовов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в воскресенье генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в честь 50-летия принятия резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, передавшей КНР место во всемирной организации, в том числе в Совете Безопасности.
"Все страны - члены ООН, включая Китай - последовательный поборник мультилатерализма - привержены выполнению Устава ООН и достижению наших общих задач по укреплению мира, выходу на устойчивый рост и развитие", - сказал он.
Гутерриш особенно приветствовал обязательства КНР по отказу от угольных электростанций и призвал Пекин взять на себя повышенные обязательства по борьбе с изменениями климата на саммите в Глазго. Кроме того, генеральный секретарь ООН отметил важную роль, которую страна могла бы сыграть в осуществлении глобальной вакцинации от коронавируса в рамках инициативы СOVAX.
"За прошедшие десятилетия Китай стал важным донором ООН и надежной основой международного сотрудничества, - добавил Гутерриш. - Объединенные Нации останутся верным партнером народа и правительства Китая в деле построения более справедливого и устойчивого мира".
До 1971 года место Китая в ООН принадлежало Тайваню, куда в конце гражданской войны бежали остатки войск Чан Кайши. США настаивали, что они представляли народ Китая и выступали против передачи места Китайской Народной Республике. Однако 50 лет назад Генассамблея ООН приняла решение о том, что именно КНР является подлинным представителем народа страны.