Երևանում ելույթ կունենա համաշխարհային համբավ վայելող թավջութակահար Սթիվեն Իսերլիսը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հանդես կգա խորաթափանց կատարողականությամբ և տեխնիկայի վարպետությամբ մեծ ճանաչում վայելող բրիտանացի թավջութակահար Սթիվեն Իսերլիսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իսերլիսը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա հոկտեմբերի 27-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում «Արմենիա» 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում։
Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Կհնչեն Արվո Պյարտի Cantus Բենջամեն Բրիտտենի հիշատակին, Ալեքսեյ Շորի Թավջութակի կոնցերտ «Երաժշտական ուխտագնացություն» ստեղծագործությունները, Կամիլ Սեն-Սանսի Թավջութակի թիվ 1 կոնցերտը։
Սթիվեն Իսերլիսի ստեղծագործական կյանքը խիստ բազմազան է։ Նա համատեղում է մենակատարի, կամերային երաժշտի, մանկավարժի, գրողի, հաղորդավարի կարիերաները։ Երաժիշտը ելույթներ է ունենում աշխարհի առաջատար նվագախմբերի ու դիրիժորների հետ և մենակատարումներով հանդես է գալիս խոշոր երաժշտական կենտրոններում:
Սթիվեն Իսերլիսը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում պատմական կատարողական ոճի նկատմամբ՝ աշխատելով տարբեր ժամանակաշրջանների երաժշտական գործիքներով նվագող բազմաթիվ նվագախմբերի հետ։ Նրա երկացանկն ընդգրկուն է՝ թավջութակի համար համաշխարհային դասական գրականության ընտիր նմուշներից մինչև ժամանակակից կոմպոզիտորների երկեր:
Իսերլիսը ստեղծագործում է նաև երեխաների համար: Նրա մանկական գրքերը թարգմանվել են բազմաթիվ լեզուներով:
Իսերլիսը նվագում է Ստրադիվարիուսի 1726 թվականին պատրաստած «Մարքիզ դը Կորբերոն» թավջութակը, որը նրան տրամադրել է Թագավորական երաժշտական ակադեմիան:
«Արմենիա» փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC)։ Աջակցում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։

В Ереване выступит известный виолончелист Стивен Иссерлис
Как передает «Арменпресс», Иссерлис в рамках V Международного музыкального фестиваля «Армения» 27 октября в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна выступит с Государственным симфоническим оркестром Армении.
Концерт проведет дирижер Сергей Смбатян. Будут исполнены следующие произведения: посвящение Арво Пьярта памяти Бенджамина Бриттена (Cantus in Memoriam Benjamin Britten), Концерт для виолончели с оркестром «Музыкальное паломничество» Алексея Шора, Концерт № 1 для виолончели Камиля Сен-Санса.
Творческая жизнь Стивена Иссерлиса очень разнообразна. Карьеру солиста, камерного музыканта он совмещает с карьерой педагога, писателя, ведущего. Музыкант выступает с ведущими оркестрами мира и дирижерами в крупнейших музыкальных центрах.
Стивен Иссерлис интересуется историческим стилем исполнения. Его репертуар обширен, от избранных произведений мировой классической литературы для виолончели до произведений современных композиторов.
Иссерлис также пишет для детей. Его детские книги переведены на много языков.
Стивен Иссерлис играет на виолончели «Маркиз де Корберон», созданной Страдивари в 1726 году и предоставленной ему Королевской музыкальной академией.
Организаторами фестиваля «Армения» являются Государственный симфонический оркестр Армении и Европейский фонд содействия культуре (EUFSC), при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.