Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ինժեներական աշխատանքներ չեն իրականացվում, մեծ ապաստարաններ, նոր ճանապարհներ չեն կառուցվել. ՊՆ-ն հերքում է ՄԻՊ-ին
Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ինժեներական աշխատանքներ չեն իրականացվում, մեծ
ապաստարաններ, նոր ճանապարհներ չեն կառուցվել. ՊՆ-ն հերքում է ՄԻՊ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հոկտեմբերի 18-ին կատարվել է գրառում, որում անդրադարձ կա ս.թ. մայիսին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի որոշ հատվածներ ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչների կողմից տվյալ տարածքներում իրականացվող ամրաշինական և այլ աշխատանքների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, պարզաբանելով, որ նշված գրառման մեջ առկա են մի շարք անճշտություններ, ինչպես նաև պնդումներ, որոնք կտրված են իրականությունից։
«Մասնավորապես, ՄԻՊ գրառման մեջ նշվում է, որ «ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները: Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։ Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ»: ՄԻՊ գրառման մեջ առկա այս պնդումներն ակնհայտորեն ուռճացված են, քանի որ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ չեն իրականացվում, մեծ ապաստարաններ, կամ նոր ճանապարհներ չեն կառուցվել, ավելին՝ նրանց կողմից այդպիսի աշխատանքների փորձերը հաջողությամբ կանխվում են ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից»,- նշված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինծառայողների թվաքանակի և սպառազինության ավելացման մասին պնդմանը, Պաշտպանության նախարարությունից ընդգծում են, որ ադրբեջանական զինծառայողների ամբողջ շարժը վերահսկվում է հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից և, վերջին շրջանում, նման գործընթաց չի արձանագրվել։
«Կոչ ենք անում մեր հասարակության համար զգայուն թեմաների շուրջ նմանատիպ գրառումներ կատարելիս փաստական տվյալները ճշտել նաև պաշտպանական գերատեսչության հետ, որը, ինչպես ամբողջ այս ընթացքում, այնպես էլ հետագայում, պատրաստ է ամենասերտ համագործակցության ՄԻՊ գրասենյակի հետ»,- շեշտված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Ministry of Defense denies ombudsman’s statement on Azerbaijani military’s reinforcements
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The Ministry of Defense is denying Ombudsman Arman Tatoyan’s October 18 statement.
According to the Ministry of Defense, Tatoyan’s statement contains “a number of inaccuracies, as well as claims which are false.”
The Ministry of Defense said that Tatoyan’s statement on the Azeri troops having built large shelters and amassed supplies of firewood, as well as pavement of roads leading to their positions, reinforcements and active engineering works and increase of deployed troops and armaments is exaggerated. “The claims contained in the Ombudsman’s statement are obviously exaggerated because the Azerbaijani military units are not carrying out active engineering works, haven’t build large shelters or new roads, moreover their attempts to carry out such works are successfully thwarted by the Armenian military units,” the Ministry of Defense said.
Commenting on the ombudsman’s claim that the Azerbaijani military has increased the number of troops and armaments in the positions, the Ministry of Defense said that the entire movement of the Azerbaijani troops is being monitored by the Armenian military and such process hasn’t been recorded in the recent period.
The Ministry of Defense warned the ombudsman to check facts with them when making statements which are highly sensitive to the public. The Ministry of Defense said they are ready to continue closely cooperating with the Ombudsman’s office like before.