ՀՀ ԱԳՆ-ն դատապարտել է Արցախում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի կոպիտ խախտումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը:  «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը.
«Խստորեն դատապարտում ենք հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նորշեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։ Ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրադադարի խախտումները նաև այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ՝ գնդակոծելով Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան:
Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմից մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման երկրորդ լուրջ միջադեպն է, որի արդյունքում տուժում են քաղաքացիական և զինվորական անձինք: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ դիպուկահար կրակոցից սպանվել էր քաղաքացիական անձ Արամ Տեփնանցը․ ՀՀ ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության մեջ հստակ նշված էր այդ հանցագործությունը պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։
Կարևորում ենք ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և հետագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով»։

Armenia Foreign Ministry strongly condemns Azerbaijan’s gross violation of ceasefire in Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Armenia’s foreign ministry issued a statement today, strongly condemning yesterday’s gross violation by the Azerbaijani armed forces of the ceasefire in Artsakh established by the 2020 November 9 trilateral statement.
“We strongly condemn the gross violation by the Azerbaijani armed forces of the ceasefire regime on October 14, which was established by the November 9 trilateral statement, as a result of which 6 servicemen of the Defense Army of Artsakh were wounded near the village of Norshen of Artsakh. The Azerbaijani side continued violating the ceasefire also today, on October 15, by opening fire at a medical ambulance of the Defense Army in the north-eastern section.
We record that this is the second serious incident of the ceasefire violation by the Azerbaijani side within a week, as a result of which civilians and servicemen suffer.
Let us remind that on October 9 civilian Aram Tepnants was killed from a sniper fire while he was carrying out farming works near Martakert town. The respective statement of the Armenian Foreign Ministry has clearly emphasized the necessity of properly investigating this crime and holding the guilty ones accountable.
We attach importance to the implementation of the necessary actions with the mediation of the Russian peacekeeping forces aimed at the unconditional observance of the ceasefire regime and the prevention of such incidents in the future”.