Ծովակում սկսվել է կենտրոնական ճանապարհի ասֆալտապատումը
ԳԱՎԱՌ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ համայնքում մեկնարկել են գյուղի կենտրոնական ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ծովակ համայնքի ղեկավար Գարիկ Հակոբյանը, շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են ՀՀ ՏԿԵ նախարարության պատվիրատվությամբ, Համաշխարհային բանկի տրամադրած միջոցներով, Ծովակ-Լճավան-Մաքենիս-Ախպրաձոր մարզային նշանակության ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում։ Ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 1,4 միլիարդ դրամ։
«Ծովակ-Լճավան-Մաքենիս-Ախպրաձոր ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում նախատեսված է ասֆալտապատել 2 800 գծամետր երկարությամբ ճանապարհ եւ 1 000 գծամետր երկարությամբ մայթեր։ Ճանապարհի ասֆալտապատման ընդհանուր մակերեսը կկազմի շուրջ 17 հազար 360 քառակուսի մետր։ Կասֆալտապատվեն 1 500 քառակուսի մետր մայթեր։ Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն հոկտեմբերի վերջերին։ Ծովակի, ինչպես նաեւ մյուս երեք համայնքների համար լուծում է ստացել ամենաառաջնահերթ խնդիրը։ Տասնամյակներ շարունակ մենք ունեինք ներհամայնքային անբարեկարգ ճանապարհներ, որոնց նորոգման համար անբավարար էին մեր միջոցները։ Առհասարակ, Ծովակ-Լճավան-Մաքենիս-Ախպրաձոր 11 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհի հիմնանորոգման շնորհիվ մեր գյուղերում զարգացում կապրեն գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, այլ ոլորտներ»,-ասաց Գարիկ Հակոբյանը։

В Цоваке началось асфальтирование центральной улицы
Как сообщил «Арменпресс» глава общины Цовак Гарик Акопян, строительные работы ведутся по заказу Министерства ТУ  Армении на средства Всемирного банка в рамках программы реконструкции региональной дороги Цовак-Лчаван-Макенис-Ахпрадзор. Стоимость программы составляет 1,4 млрд драмов.
«В рамках программы реконструкции дороги Цовак-Лчаван-Макенис-Ахпрадзор планируется заасфальтировать 2 800 погонных метров дороги и 1 000 погонных метров тротуаров. Общая площадь асфальтирования дороги составит около 17 360 квадратных метров. 1 500 квадратных метров тротуаров также будут заасфальтированы. Строительные работы будут завершены к концу октября. Решена основная проблема Цовака трех других общин. У нас были плохие внутриобщинные дороги, на ремонт которых не хватало средств. В целом, благодаря реконструкции 11-километровой дороги Цовак-Лчаван-Макенис-Ахпрадзор в наших селах начнут развиваться сельское хозяйство, туризм и другие сферы», - сказал Гарик Акопян.