Բարձր տեխնոլգիական արդյունաբերության զարգացման համատեքստում Ճապոնիայի փորձը մեր երկրի համար օրինակելի է․Վահագն Խաչատուրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Վահագն Խաչատուրյանը ողջունել է դեսպանին, անդրադարձել Ճապոնիայի տնտեսական հաջողություններին, որոնցում առանձնահատուկ դեր ունեն բարձր տեխնոլոգիաները։ Նախարարի խոսքով, Հայաստանի տնտեսության առաջընթացի, մասնավորապես բարձր տեխնոլգիական արդյունաբերության զարգացման համատեքստում, Ճապոնիայի փորձը մեր երկրի համար օրինակելի կարող է լինել։ Խոսելով երկու երկրների միջև տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունների մասին՝ Վահագն Խաչատուրյանն առանձնացրել է հատկապես թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող գործընթացները։ Նախարարը շեշտել է, որ Ճապոնիան թվային արդյունավետությամբ աշխարհում առաջատարներից է, և այս ոլորտում արդյունավետ համագործակցության իրատեսական նախադրյալներ կան։
Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին շնորհավորել է Վահագն Խաչատուրյանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ, նշել, որ Հայաստանը՝ որպես գործընկեր, շատ կարևոր երկիր է Ճապոնիայի համար։ Ֆուկուսիմա Մասանորին կարևորել է տնտեսական կապերի՝ այդ թվում տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության ամրապնդումը, մարզերի միջև գործակցային կապերի ընդլայնումը, երիտասարդների համար փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։ Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար բազմաթիվ ռեսուրսներ կան, և ճապոնական կողմը համագործակցության մի շարք հնարավորություններ է տեսնում մեր երկրում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, համաձայն որի՝ 2022 թվականին ճապոնացի փորձագետների խումբը կաշխատի մեր մասնագետների հետ:

Опыт Японии в развитии высокотехнологичной промышленности - образец для нашей страны: Ваагн Хачатрян
Опыт Японии в развитии высокотехнологичной промышленности - образец для нашей
страны: Ваагн Хачатрян
29 сентября министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Ваагн Хачатрян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии в РА Фукусиму Масанори. Как передает «Арменпресс», по сообщению Министерства высокотехнологической промышленности РА, Ваагн Хачатрян, приветствуя посла, коснулся экономических успехов Японии, в которых высокие технологии играют особую роль. По словам министра, в контексте прогресса армянской экономики, в частности, развития высокотехнологичной промышленности, опыт Японии может быть образцовым для нашей страны. Говоря о возможностях сотрудничества двух стран в области технологий, Ваагн Хачатрян выделил процессы, которые реализуются, особенно в направлении цифровизации. Министр подчеркнул, что Япония является одним из лидеров в мире по цифровой эффективности, есть реальные предпосылки для эффективного сотрудничества в этой сфере.
Посол Фукусима Масанори поздравил Ваагна Хачатряна со вступлением на должность, отметив, что Армения как партнер является очень важной для Японии страной. Фукусима Масанори коснулся укрепления экономических связей, в том числе и сотрудничества в области технологий, расширение сотрудничества между регионами, реализации программ обмена опытом для молодежи. По словам посла, в Армении есть достаточно ресурсов для развития технологической сферы, японская сторона видит ряд возможностей для сотрудничества с нашей страной.
В ходе встречи стороны коснулись уже достигнутой договоренности, согласно которой группа японских специалистов в 2022 году будет работать с нашими специалистами.