Հոկտեմբերի 1-ից կգործարկվի «Մեկ պատուհան» էլեկտրոնային համակարգը. ՊԵԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 2021թ. հոկտեմբերի 1-ից կգործարկվի «Մեկ պատուհան» էլեկտրոնային համակարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հայտնում է, որ գործընթացն իրականացվելու է փուլերով: «Մեկ պատուհան»-ին աստիճանաբար կմիանան թույլատվական փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացում ներգրավված 17 պետական գերատեսչություն և կազմակերպություն, որոնցից յուրաքանչյուրի՝ էլեկտրոնային համակարգին միանալու վերաբերյալ կտեղեկացվի լրացուցիչ: Համակարգին առաջինը կմիացվի ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն: «Մեկ պատուհան» համակարգի ներդրման ամբողջական գործընթացը կավարտվի մինչև տարեվերջ: Համակարգի ամբողջական կիրարկմամբ թույլատվական փաստաթղթերի տրամադրման գործընթացը կտեղափոխվի էլեկտրոնային հարթակ և դրանք կիրականացվեն առցանց:
«Մեկ պատուհանը» կհամապատասխանի միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին, ինչի արդյունքում կպարզեցվեն և ավելի արագ ու հասանելի կդառնան մաքսային ծառայությունների մատուցումը, գրեթե բոլոր թույլատվական փաստաթղթերի ստացման գործընթացը։ Էլեկտրոնային հարթակի միջոցով տնտեսվարողները և ֆիզիկական անձինք մաքսային ձևակերպումների իրականացման և անհրաժեշտ թույլատրական փաստաթղթեր ստանալու նպատակով կարող են ցանկացած վայրից, ցանկացած պահի մուտքագրել սահմանով տեղափոխվող կամ տեղափոխման ենթակա ապրանքների վերաբերյալ բոլոր տվյալները՝ լրացնելով ընդամենը մեկ հայտ՝ «Մեկ պատուհան»-ում։ Համակարգը տեխնիկական անհրաժեշտ ստուգումներ իրականացնելուց հետո ինքնաշխատ կերպով կձևավորի և կուղարկի անհրաժեշտ ենթահայտեր իրավասու բոլոր պետական գերատեսչություններին, ինչպես նաև արտաքին տնտեսական գործունեության իրականացման գործընթացում ներգրավված ոչ պետական կառույցներին։
«Մեկ պատուհան» էլեկտրոնային հարթակի միջոցով կտրամադրվեն համապատասխան արտոնագրերը, լիցենզիաները, հավաստագրերը, այլ թույլատվական փաստաթղթերը և փորձագիտական եզրակացությունները, որոնք ավտոմատ կերպով հասանելի կդառնան մաքսային մարմիններին, ինչպես նաև կինտեգրվեն մաքսային մարմիններին ներկայացվող մաքսային հայտարագրերին։
Նոր հարթակի միջոցով հնարավորություն կստեղծվի նաև իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով անհրաժեշտ փաստաթղթերի տրամադրման համար նախատեսված պետական տուրքերի և այլ վճարների վճարումները։ Կապահովվի բոլոր գործընթացների հետագծելիության հասանելիությունը, և յուրաքանչյուր ոք հնարավորություն կունենա հետևել իր հայտավորած փաստաթղթերի ստացման գործընթացին։ «Մեկ պատուհան» համակարգի ներդրման արդյունքում կպարզեցվի մաքսային ձևակերպումների և թույլատվական փաստաթղթերի գործընթացը, նվազագույնի կհասցվեն պետական մարմինների հետ շփումները, կխնայվի ժամանակ և ռեսուրս։
Էլեկտրոնային համակարգը ներդրվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպական միության համագործակցության արդյունքում:

С 1 октября запускается электронная система «Одно окно»: КГД Армении
Как сказано в сообщении Комитета государственных доходов, 1 октября 2021 года будет запущена электронная система «Одно окно». Как передает «Арменпресс», Управление информации и связей с общественностью Комитета государственных доходов сообщило, что процесс будет осуществляться поэтапно. К системе поочередно присоединятся 17 государственных органов и организаций, участвующих в процессе выдачи разрешений, каждое из которых будет дополнительно уведомлено о подключении к электронной системе. Комитет по регулированию ядерной безопасности РА будет первой организацией, которая присоединится к системе. К концу года будет завершен весь процесс внедрения системы «Одно окно». При полном внедрении системы процесс оформления разрешительных документов будет перенесен на электронную площадку, будет осуществляться в онлайн режиме.
«Одно окно» будет соответствовать самым высоким международным стандартам, в результате чего процесс получения таможенных услуг, практически всех разрешительных документов упростится, станет более быстрым и доступным. Через электронную платформу юридические и физические лица для получения необходимых разрешений на таможенное оформление могут вводить все данные о товарах, перемещаемых или подлежащих перемещению через границу из любого места и в любое время, заполнив только одну заявку в «Одно окно». После проведения необходимых технических проверок система автоматически сформирует и отправит необходимые заявки во все компетентные государственные органы, а также в неправительственные организации, участвующие в осуществлении внешнеэкономической деятельности.
Соответствующие лицензии, сертификаты, другие разрешения, заключения экспертов будут автоматически предоставляться таможенным органам, а также интегрироваться в таможенные декларации, подаваемые в таможенные органы.
Новая платформа также позволит оплачивать государственные пошлины и другие сборы за предоставление необходимых документов в электронном виде. Будет обеспечена доступность всех процессов, каждый будет иметь возможность проследить за процессом получения заявленных им документов. В результате внедрения системы «Одно окно» упростится процесс таможенного оформления, разрешительной документации, будут сведены к минимуму контакты с государственными органами и будут сэкономлено время и ресурсы.
Электронная система внедрена в результате сотрудничества между правительством Республики Армения и Европейским Союзом.