ԱԺ-ում փակ նիստ կանցկացվի Գորիս-Կապան ճանապարհին ստեղծված իրավիճակի հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գորիս-Կապան ճանապարհին ստեղծված իրավիճակի հարցով Ազգային ժողովում փակ նիստ անցկացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
«Երեկ «Հայաստան» խմբակցության անունից գրություն ենք ուղարկել և առաջարկել, որ նիստին ներկա գտնվեն առաջին դեմքերի մակարդակով։ Շատ կարևոր է, որ լիարժեք տեղեկատվություն ստանանք»,- հավելեց Մինասյանը։
Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ հնարավոր է` քննարկմանը պետական գաղտնիքի տարրեր լինեն, հետևաբար պատրաստ են նաև փակ քննարկման։
«Գլխավոր խնդիրն այն է, որ երկրի առջև ծառացած այս մարտահրավերները կարողանանք լուծել։ Բոլոր ուղղություններով անելիքներ կան։ Ամենապարզ օրինակն այն է, որ այսօր խախտվել է ՀՀ ինքնիշխանությունը։ Ըստ էության, այդ տարածքում կորցրել ենք ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը խախտված է և այդ հարցով պետք է քրեական գործ հարուցված լինի։ Սպասում ենք, որ գլխավոր դատախազը պետք է պատասխանի բոլոր հարցերին»,-նշեց Արծվիկ Մինասյանը։
Պատգամավորը հավելեց նաև, որ ԱԳՆ-ից պետք է տեղեկանան` արդյոք իրանական կողմի հետ անհրաժեշտ աշխատանքներ տարվում են, թե ոչ կամ միջազգային հարթակներում ինչ գործընթացներ են իրականացվում։
«ԱԺ ղեկավարության հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է, որ լինելու է փակ քննարկում։ Իրենք ձգտելու են, որ առաջին դեմքերն անպայման ներկա լինեն, որովհետև մի մասը Հայաստանում չեն, բայց ակնկալում ենք, որ կհասցնեն և կգան։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դա պետք է հնարավորինս արագ կազմակերպվի։ Դա կա՛մ այսօր, կա՛մ վաղն է լինելու»,-եզրափակեց Մինասյանը։
Ազգային անվտանգության ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Էյվազլի բնակավայրի հատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում է իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։
ԱԱԾ-ն հայտնում է, որ Ադրբեջանի ոստիկանությունը իրանական բեռնատարների ստուգումը իրականացնում է սեպտեմբերի 12-ի ժամը 12։00-ից սկսած։

В НС Армении проведут закрытое заседание по ситуации на дороге Горис-Капан
Достигнута договоренность о проведении в Национальном собрании закрытого заседания по ситуации на дороге Горис-Капан. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами сообщил секретарь фракции «Айастан» Арцвик Минасян.
«Вчера от имени фракции мы направили письмо с предложением, чтобы на заседании присутствовали и первые лица. Нужно получить полную информацию», - добавил Минасян.
Арцвик Минасян отметил, что в обсуждении могут быть элементы государственной тайны, они  готовы и к закрытому обсуждению.
«Главная задача, чтобы мы смогли решить эти проблемы, стоящие перед нашей страной. Есть работа по всем направлениям. Самый простой пример - сегодня нарушен суверенитет Республики Армения. Фактически, мы потеряли свой суверенитет в этом районе, территориальная целостность нарушена, по этому поводу должно было быть возбуждено уголовное дело. Мы ожидаем, что генеральный прокурор ответит на все вопросы», - сказал Арцвик Минасян.
Депутат добавил, что необходимо выяснить у МИД, ведется ли с иранской стороной необходимая работа и какие процессы идут на международной арене.
«В результате обсуждения с руководством НС было решено, что будет закрытое обсуждение. Руководство всеми силами постарается обеспечить присутствие первых лиц, потому что некоторых из них нет в Армении, но мы ожидаем, что им удастся вернуться. Достигнута договоренность, что обсуждение следует организовать как можно скорее. Произойдет это либо сегодня, либо завтра», - заключил Арцвик Минасян.