Մալաթիայի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում 1915 թվականից ի վեր առաջին անգամ պատարագ է մատուցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արևմտյան Հայաստանի Մալաթիա քաղաքում գտնվող հայկական Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում 1915 թվականից ի վեր առաջին անգամ Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանի գլխավորությամբ պատարագ է մատուցվել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկանում ենք Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի «Ֆեյսբուքի» էջից։
Եկեղեցու վերանորոգման վերջին աշխատանքները մեկնարկել էին 2012 թվականին և տարբեր ուսումնասիրությունների, պետության հետ կապված հարցերի, ինչպես նաև ոչ բավարար բյուջեի պատճառով մինչ 2021 թ. չէին ավարտվել։ 2021 թ. եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են, և եկեղեցին 106 տարի անց պատարագով կրկին իր դռները բացել է հավատացյալների առաջ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի իշխանությունների որոշմամբ վերակառուցումից հետո եկեղեցին կծառայի նաև որպես մշակույթի կենտրոն։

В Малатии, в церкви Святой Троицы впервые после 1915 года была отслужена литургия
В армянской церкви Святой Троицы, находящейся в городе Малатия в Западной Армении, впервые после 1915 года во главе с Армянским Патриархом Константинополя Сааком Машаляном была отслужена литургия.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщается на странице Константинопольского патриархата ААЦ в Facebook.
Работы по восстановлению церкви были начаты в 2012 году, однако по причине различных исследований, вопросов, связанных с государством, а также недостаточного бюджета не были завершены до 2021 года. В 2021 году они наконец завершились, и церковь через106 лет вновь открыла перед верующими свои двери.
Напомним, что согласно решению властей Турции после реконструкции церковь будет служить и в качестве центра культуры.