Պուտինի անձնական ներգրավվածությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գրավականն է. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան շարունակելու է ամրապնդել և ընդլայնել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները ու ռազմավարական գործընկերությունը: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի ամբիոնից այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև մի շարք պայմանագրերի հիման վրա շարունակվում են հագեցվել Հայաստանում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հնարավորությունները:
«Սյունիքի մարզի Գորիսի և Սիսիանի շրջանում հիմնվել են Հայաստանում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հենակետերը: Հայաստանի Հանրապետության պետական մի շարք սահմանային հատվածներում պահպանությանը մասնակցում են ռուսական սահմանապահները: Ռուսաստանի հետ մենք սերտ համագործակցության մեջ ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման աշխատանքային խմբի ֆորմատով: Ռուսաստանը ներգրավված է Սոթք-Խոզնավար հատվածում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկումներին: Ռուսաստանը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահող երկիր և, իհարկե, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման առանցքային գործոն է»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի համար լրջագույն մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների դեմ Ադրբեջանում հուժկու հակաքարոզչություն է գեներացվում և գործողություններ են արվում:
«Կարծում եմ, ադրբեջանական դատարանների կողմից մեր գերեվարված քաղաքացիներին երկար տարիներին ազատազրկման դատապարտելու փաստը նաև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերին և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելությունը վարկաբեկելու նպատակ ունի»,- հավելեց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց՝ քայլեր են ձեռնրակվելու բարձագույն մակարդակում հայ-ռուսական քաղաքական երկխոսությունը էլ ավելի ամրապնդելու, Ռուսաստանի հետ ԵԱՏՄ,ՀԱՊԿ, ԱՊՀ և այլ բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ:
«Պետք է ընդգծեմ այն առաձնահատուկ անձնական դերակատարումը, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման, մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման, 44-օրյա պատերազմը կանգնեցնելու, մեր գերիների վերադարձի գործում խաղաղացել և խաղում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նախագահ Պուտինի անձնական ներգրավվածությունը և մեր միջև առկա վստահելի մթնոլորտը հայ-ռուսական հարաբերությունների արդյունավետությունը շարունակաբար բարձրացնելու գրավականն է»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Личная вовлеченность Путина - залог развития армяно-российских отношений: премьер- министр
Ереван, 24 августа, Арменпресс. Армения будет продолжать укреплять и расширять союзнические отношения  и стратегическое партнерство с Россией. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр РА Никол Пашинян заявил об этом с трибуны Национального собрания.
По словам премьер-министра, на основе ряда договоров между Республикой Армения и Российской Федерацией продолжают расширяться возможности 102-й российской военной базы в Армении.
"В Горисском и Сисианском районах Сюникской области Армении основаны опорные пункты 102-й российской военной базы. В ряде государственных пограничных участков Армении в охране принимают участие российские пограничники. С Россией мы тесно сотрудничаем в формате рабочей группы по разблокированию региональных коммуникаций. Россия вовлечена в обсуждения ситуации в Сотк-Хознаваре. Россия является страной-сопредседателем Минской группы ОБСЕ, и, конечно, присутствие миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе является ключевым фактором обеспечения безопасности", - подчеркнул Пашинян.
Для премьер-министра вызывает серьезную озабоченность тот факт, что против миротворцев РФ в Азербайджане генерируется мощная контрпропаганда и предпринимаются действия.
"Думаю, что факт осуждения азербайджанскими судами наших пленных граждан к лишению свободы на долгие годы преследует цель дискредитировать миротворческие силы Российской Федерации и миротворческую миссию Российской Федерации", - добавил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что будут предприняты шаги для дальнейшего укрепления армяно-российского политического диалога на высшем уровне, углубления сотрудничества с Россией в многостороннем формате ЕАЭС,ОДКБ, СНГ и других.
"Должен подчеркнуть ту особую личную роль, что в деле развития армяно-российских отношений, обеспечения безопасности и стабильности в нашем регионе, остановки 44-дневной войны, возвращения наших пленных играл и играет президент Российской Федерации Владимир Путин. Личная вовлеченность президента Путина и атмосфера доверия между нами-залог постоянного повышения эффективности армяно-российских отношений", - заключил Пашинян.