Թուրքիան փորձում է թուլացնել ռուսական պետականությունը. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան ու Ադրբեջանը Հայաստանի վրա ճնշումներն ուժեղացնելով փորձում են հասնել Հայաստանի կողմից զիջումների մի քանի կարևոր հարցերում:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ այդ կարևոր հարցերը վերաբերում են Արցախի կարգավիճակին, Հայաստանի սահմաններին:
«Ասեմ, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Թուրքիան չստացավ այն արդյունքները, ինչ նախատեսում էր: Մասնավորապես, այդ պատերազմը հրահրելով՝ Թուրքիան նպատակ ուներ այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ տեղակայվեին ռուս-թուրքական համատեղ խառը խաղաղապահ ուժեր Արցախի շուրջ, այսինքն՝ այն մոդելը լիներ, ինչպես կար Սիրիայում, բայց ռուսները դրան չգնացին, թույլ չտվեցին: Թուրքիան հաշվարկել էր, որ այդ պարեկներն ունենալը հնարավորություն կտար մուտք գործել Հայաստան: Հասնել նրան, որ Հայաստանը որպես ինքնուրույն պետություն գոյություն չունենար: Թուրքերը չստացան այն, ինչ ուզում էին և հիմա փորձում են Ադրբեջանի միջոցով հնարավորինս շատ բան պոկել Հայաստանից»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում նշել էր, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով: Այս առնչությամբ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ ՀԱՊԿ-ը պետք է շատ լուրջ քննարկի այս առաջարկը:
«Եթե ՀԱՊԿ-ն այս անգամ էլ չկարողանա իրականացնել իր հիմնարար գործառույթները, որոնց համար ինքը ստեղծվել է, ապա դա լուրջ հարցականի տակ կդնի այդ կազմակերպության ապագան»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետն ընդգծեց, որ Թուրքիան իրենից վտանգ է ներկայացնում ինչպես իրեն մոտիկ, այնպես էլ հեռու գտնվող տարածաշրջանների համար՝ սկսած Բալկանյան թերակղզուց մինչև Կենտրոնական Ասիա, Աֆղանստան և այլն: Այն վտանգ է նաև Ռուսաստանի համար: Թուրքիան փորձում է թուլացնել ռուսական պետականությունը:
«Դրան է ծառայում Թուրքիայի քաղաքականությունը Ուկրաինայում, Կենտրոնական Ասիայում, մեր տարածաշրջանում, Բալկանյան թերակղզում: Դրանից բացի՝ Լիբիայում Թուրքիան ու Ռուսաստանը հակադիր բևեռներում են գտնվում: Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ գալու է մի պահ, որ նա ավելի վճռական հակազդի Թուրքիային»,-հավելեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:

Турция пытается ослабить российскую государственность: Рубен Сафрастян
Турция и Азербайджан, усиливая давление на Армению, пытаются добиться от нее уступок по нескольким важным вопросам.
Как заявил на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» академик Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян, эти важные вопросы касаются статуса Арцаха и границ Армении.
«Хочу отметить, что в 44-дневной войне Турция не добилась тех результатов, на которые надеялась. В частности, спровоцировав эту войну, Турция стремилась создать ситуацию, при которой вокруг Арцаха были бы развернуты совместные российско-турецкие миротворческие силы, то есть по образцу Сирии, но русские не пошли на это. Турция считала, что наличие таких позиций позволит ей войти в Армению. Добиться того, чтобы Армения не существовала бы как независимое государство. Турки не получили того, чего хотели, теперь они пытаются вырвать из Армении как можно больше через Азербайджан», - сказал Рубен Сафрастян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян на заседании правительства отметил, что одним из возможных решений выяснения правдивости взаимных обвинений между Азербайджаном и Арменией может стать размещение миссии наблюдателей ОДКБ вдоль всей армяно-азербайджанской границы. Рубен Сафрастян, по этому поводу, отметил, что ОДКБ должна серьезно обсудить это предложение.
«Если ОДКБ не сможет выполнить свои основные функции, ради которых она была создана, это поставит под вопрос будущее этой организации», - отметил Рубен Сафрастян.
Он подчеркнул, что Турция представляет угрозу как для ближних, так и для дальних регионов, от Балканского полуострова до Средней Азии, Афганистан и дальше. Она представляет опасность и для России. Турция пытается ослабить российскую государственность.
«Политика Турции в Украине, Центральной Азии, в нашем регионе и на Балканском полуострове служит именно этой цели. Кроме того, у Турции и России есть разногласия и в Ливии. Россия должна понять, что наступит время, когда она должна будет решительнее противостоять Турции», - добавил Рубен Сафрастян.