Վրաց նախարարը Սադախլո-Բագրատաշենի կամուրջի կառուցումը համարում է հայ- վրացական բարեկամության ևս մեկ օրինակ
Վրաց նախարարը Սադախլո-Բագրատաշենի կամուրջի կառուցումը համարում է հայ-
վրացական բարեկամության ևս մեկ օրինակ
ԲԱԳՐԱՏԱՇԵՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի տարածքային զարգացման ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Կարսելաձեն Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում՝ Դեբետ գետի վրա նոր կամուրջի կառուցումը համարում է հայ-վրացական բարեկամության ևս մեկ վկայություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք ավանդույթ ունենք, կառուցում ենք կամուրջները միասին, և այդ կամուրջները անվանում ենք բարեկամության կամուրջներ։ Հիմա այս շուրջ 200 մետր երկարությամբ կամուրջը անվանել ենք «Բարեկամության կամուրջ», որը բացվելու է հաջորդ տարի: Սա ենթակառուցվածքների առումով լավագույն ծրագիրն է, որը փաստում է, թե որքան բարեկամական են հայ և վրացի ժողովուրդները»,-ասաց Կարսելաձեն:
Նա նկատեց, որ սա առաջին համատեղ ծրագիրն է, սակայն հավելեց, որ հիմք կա՝ քննարկելու  համատեղ նոր ծրագրեր: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը վրացի գործընկերոջը ներկայացրել է այն լայնամասշտաբ  ծրագրերը, որոնք իրականացվում են Հայաստանում ենթակառուցվածքների ոլորտում: Կարսելաձեն իր հերթին ևս ներկայացրել է Վրաստանում իրականացվող լայնամասշտաբ ծրագրերը: Կարսելաձեն կարևորեց  այս փորձը՝ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար։ «Կարելի է ասել, որ մենք նոր համատեղ ծրագրեր իրականացման ճանապարհին ենք»,-նշեց նա:
Սուրեն Պապիկյանն էլ տեղեկացրեց, որ կամուրջի կառուցման հարցը քննարկվել է դեռևս 2012 թվականից, 2017 թվականին ստորագրվել  է վարկային համաձայնագիրը, բայց աշխատանքները կարևոր պատճառներով տեղի չի ունեցել։ «Մեր համատեղ ջանքերի արդյունքում կարողացանք հասնել նրան, որ այդ աշխատանքը տեղի ունենան: Հայաստանի հյուսիսային ուղղությունը՝ ոչ միայն Վրաստանի, այլև ԵԱՏՄ երկրների, այդ թվում՝ մեր հիմնական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության հետ ճանապարհը անցնում է հենց այս կամրջով։ Իհարկե, մենք ունենք այլ անցակետեր, բայց սա ամենաինտենսիվ շահագործվող ուղղություն է, որովհետև դեպի Լարս տանող ճանապարհը անցնում է հենց այստեղով։Հիմա աշխատանքներ ենք տանում, որպեսզի կարողանանք բեռնաթափել այս ուղղությամբ հիմնական ուղևորափոխադրումներ, բեռնափոխադրումները»,-ասաց Պապիկյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ հիմա աշխատանքներ են տարվում դեպի Գոգավան տանող ճանապարհը  բարեկարգելու ուղղությամբ։ Այս տարի այդ աշխատանքները կավարտվեն։  Հայաստանի կողմից շուրջ 40 կմ ճանապարհ այս պահին կառուցվում է, գործընկերները նախորդ տարի կառուցել են իրենց հատվածը։
Կամուրջի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2022 թվականի մայիսին:
Հուլիսի 9-ին մեկնարկել են  Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում՝ Դեբետ գետի վրա նոր կամրջի շինարարական աշխատանքները։ Նոր կառուցվող կամուրջը կազմված է երկու կամրջից, յուրաքանչյուրը՝ մեկ ուղղությամբ, երկու երթևեկելի գոտիներով, ջրահեռացման ու լուսավորության համակարգերով։ Նոր կամուրջն ավելի հարմարավետ է լինելու երթևեկության հիմար, այն կկարողանա սպասարկել շատ ավելի մեծ ծանրաբեռնվածություն՝ անվտանգ դարձնելով բեռնատար ու մարդատար մեքենաների շարժը:Երկու երկրները կապող կամրջի շինարարությունը հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է: Այն կառուցվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարությունների համաֆինանսավորմամբ:

Georgian minister calls construction of new bridge on border one more example of Armenian- Georgian friendship
Georgian minister calls construction of new bridge on border one more example of Armenian-
Georgian friendship
BAGRATASHEN, JULY 9, ARMENPRESS. Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Irakli Karseladze calls the construction of a new bridge on the Armenian-Georgian border over the Debed River near the Sadakhlo-Bagratashen border checkpoint as one more proof of the Armenian-Georgian friendship.
“We have tradition, we build the bridges together and call that bridges as friendship bridges. We have called this 200-meter long bridge as “Friendship Bridge” which will open next year. This is the best project in terms of infrastructure, which proves how friendly the Armenian and Georgian peoples are”, he told reporters.
The Georgian minister said this is the first joint project, but added that there are grounds for discussing new joint programs.
Armenia’s caretaker Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan introduced his Georgian counterpart on the large-scale projects being implemented in Armenia in the infrastructure field. The Georgian minister in turn presented the large-scale programs in their country. He highlighted this experience for the implementation of joint programs. “It can be said that we are on the path of implementing new joint programs”, he added.
Suren Papikyan informed that the issue of constructing the bridge has been discussed since 2012, the loan agreement was signed in 2017, but the construction didn’t begin for key reasons. “As a result of our joint efforts we managed to reach to the point that these works started. Armenia’s northern direction, road not only with Georgia, but also with other countries, including our main partner Russia passes through this bridge. Of course, we have other checkpoints, but this is the most intensively operated route because the road leading to Lars passes through this”, Suren Papikyan said.
The construction of a new bridge – linking Armenia and Georgia over the Debed River near the Sadakhlo-Bagratashen border checkpoint, launched on July 9.
The bridge will be 160 meters long. It will have two-way roads, with a slope of about 2% from Armenia to Georgia. The Debed River passes in the middle of the bridge, which is the border between Armenia and Georgia. The construction will cost 7 million 300 thousand Euros. It is expected to be completed in May 2022.
The project is funded by the European Bank for Reconstruction and Development, the governments of Armenia and Georgia.