ՎԶԵԲ-ը, ԵՄ-ն, ԿԿՀ-ն ընդլայնում են Հայաստանում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մասնավոր հատվածը կօգտվի կանաչ ֆինանսավորման նոր ռեսուրսներից՝ շնորհիվ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ),Եվրամիության(ԵՄ)ևԿանաչ կլիմայի հիմնադրամի(ԿԿՀ)կողմից համատեղ մշակված՝ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական փաթեթի, որի նպատակն է հեշտացնել մասնավոր հատվածի անցումը դեպի ավելի կայուն, ցածր ածխածնային և կլիմայադիմակայուն տնտեսություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղցորդագրություն է տարածել ՎԶԵԲ-ը:
Ֆինանսավորման փաթեթը տրամադրվում էԱԿԲԱ Բանկի կողմից, ՎԶԵԲ-ի՝Կանաչ տնտեսությունների ֆինանսավորման ծրագրի(ԿՏՖԾ-GEFF)և«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գծիներքո՝ խթանելով տեղական ձեռնարկություններին վարկերի տրամադրումը, որպեսզի վերջիններս ներդրումներ կատարեն կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության համար, ինչպես նաև արդիականացնեն տեխնոլոգիաներն ու ծառայությունները ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու նպատակով` միաժամանակ խթանելով կանաչ տեխնոլոգիաների օգտագործումը:
«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գիծն օգնում է տեղական ընկերություններին բարձրացնել իրենց չափանիշները, արդիականացնել արտադրությունը, բարելավել աշխատանքային պայմանները և խթանել մրցունակությունը տեղական և միջազգային շուկաներում: Ցանկացած վարկի առնվազն 70 տոկոսը կֆինանսավորի կանաչ տեխնոլոգիաներում ներդրումները: Վարկառուների համար հասանելի են նաև խրախուսական դրամաշնորհներն ու տեխնիկական խորհրդատվությունը, որոնք ֆինանսավորվում են Եվրամիության կողմից«ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար»նախաձեռնության ներքո:
ՎԶԵԲ-ի՝Կանաչ տնտեսությունների ֆինանսավորման ծրագիրնաջակցում է ձեռնարկություններին և անշարժ գույքի սեփականատերերին,ովքեր ցանկանում են ներդրումներ կատարել կանաչ տեխնոլոգիաներում:Ֆինանսավորում կստանան այն ծրագրերը, որոնքներառում են ներդրումներ այնպիսի տեխնոլոգիաներում, ինչպիսիք են ջերմամեկուսացումը, ֆոտոգալվանային արևային վահանակները,գեոթերմալջերմային պոմպերը և ջրարդյունավետ ոռոգման համակարգերը:Ծրագիրըներառում է նաև տեխնիկական խորհրդատվությանհամապարփակ փաթեթ, որը կօգնի հայտնաբերելև ստուգել կանաչ ներդրումներիհամարհնարավորությունները: Բիզնեսները կարող են պարզել, թեորկանաչ տեխնոլոգիաներն ենհասանելի Հայաստանում՝ԿՏՖԾՏեխնոլոգիայի ընտրիչիմիջոցով։
ԿԿՀ-ն կաջակցի ծրագրին կարողությունների զարգացման և իրականացման միջոցով՝ միևնույն ժամանակ տրամադրելով խրախուսական դրամաշնորհներ մասնակցության իրավունք ունեցող՝ կանաչ ծրագրերի համար:
Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն ասել է. «Մասնավոր հատվածի տեխնոլոգիական արդիականացման խրախուսումը և աջակցությունը կբարելավեն մրցունակությունը և ունեն արտահանման հնարավորությունները էլ ավելի խթանելու պոտենցիալ: ԱԿԲԱ Բանկը մեր երկարաժամկետ հաճախորդներից է և ազդեցիկ գործունեություն է ծավալում ամբողջ երկրում: Մենք հանձնառու ենք օժանդակել ընկերություններին, որպեսզի նրանք բարելավեն իրենց ստանդարտները և հաջողությամբ աշխատեն ի շահ Հայաստանի տնտեսության»:
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ֆինանսավորմամբ ստեղծված գործիքի նպատակն է աջակցել հայաստանյան ՓՄՁ-ներին՝ տալ բարձր հավելյալ արժեք և նպաստել նրանց մրցունակության և արդյունավերության բարձրացմանը՝ ԵՄ-Հայաստան «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» դրույթներին համահունչ։ ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցելու հայաստանյան մասնավոր հատվածի «կանաչ» վերափոխմանը և դրա՝ արժեշղթաների Եվրոպական ցանցին ինտեգրմանը», նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
ԱԿԲԱ Բանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկն է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ անհատ հաճախորդներին և փոքր ու միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ): Ակտիվների առումով այն Հայաստանի 4-րդ խոշորագույն բանկն է, և գերիշխող դիրք ունի գյուղատնտեսության ոլորտի և գյուղական բնակավայրերի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման գործում:
ԿՏՖԾ (GEFF) ծրագիրն օգնում է Հայաստանում կառուցել կանաչ տնտեսություն՝ աջակցելով կանաչ ֆինանսավորման ընդլայնմանը, համաձայնՎԶԵԲ-ի՝ Անցում դեպի կանաչ տնտեսություն(GET) մոտեցմանը։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրող է: Մինչ օրս Բանկը Հայաստանում ներդրել է ավելի քան 1,51 միլիարդ եվրո 189 ծրագրերում՝ ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկայի ոլորտներում, ընդ որում ներդրումների 88 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին։

EBRD, EU, GCF expand funding for SMEs in Armenia
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Armenia's private sector will benefit from new resources for green financing thanks to a US$ 10 million financial package put together by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in cooperation with the European Union (EU) and the Green Climate Fund (GCF) to facilitate the private sector’s transition to more sustainable, low-carbon and climate-resilient practices, EBRD said in a statement.
The package is being provided to ACBA Bank under the EBRD’s Green Economy Financing Facility (GEFF) programme and the EU4Business-EBRD credit line with incentives for on-lending to local enterprises for investments in climate-change mitigation and adaptation as well as for upgrading technologies and services to EU standards while promoting the use of green technologies. This is the first project to be signed in Armenia under the EU4Business-EBRD Credit Line, paving the way for more banking clients to join this new framework.
The EU4Business-EBRD credit line helps local companies increase their standards, upgrade production, improve the working conditions of their employees and boost competitiveness on local and international markets. At least 70 per cent of any loan will finance investments in green technologies. Borrowers are eligible to receive incentive grants and technical advice, both funded by the European Union under its EU4Business initiative.
The EBRD’s GEFF program supports businesses and homeowners wishing to invest in green technologies. Eligible projects include investments in technologies such as thermal insulation, photovoltaic solar panels, geothermal heat pumps and water-efficient irrigation systems. GEFF also includes a comprehensive package of technical advice, which helps to identify and verify green investment opportunities. Businesses can find green technologies commonly available in Armenia using the GEFF Technology Selector.
The GCF will support the project with capacity-building and implementation while also providing incentive grants for eligible green projects.
Dimitri Gvindadze, EBRD Head of Armenia, said: “Encouraging and supporting the upgrading of technology in the private sector will improve its competitiveness and potentially further enhance export opportunities. ACBA Bank is one of our longstanding clients, with strong business outreach in the country. We are committed to helping companies improve their standards to perform successfully for the benefit of Armenia’s economy.”
Ambassador Andrea Wiktorin, Head of Delegation of the European Union to Armenia, said: “The EU4Business-funded facility will support Armenian SMEs in delivering high added-value and boost their competitiveness and productivity, in line with the standards of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. The EU is committed to supporting the greening of Armenia’s private sector and its integration into European value chains”.
ACBA Bank is among the leading banks in Armenia, offering a full range of services to individuals and SMEs. It is the fourth-largest bank in Armenia in terms of assets, with a dominant position in lending to the agricultural sector and micro, small and medium-sized enterprises in rural areas.
The GEFF program is helping to build a green economy in Armenia by supporting the expansion of green finance in accordance with the EBRD’s Green Economy Transition approach.
The EBRD is a leading institutional investor in Armenia. The Bank has invested more than €1.51 billion in 189 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 per cent of those investments in the private sector.