ՀՀ նախագահը տեխնոլոգիական ոլորտի հեռանկարները քննարկել է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարի և FAST հիմնադրամի տնօրենի հետ
ՀՀ նախագահը տեխնոլոգիական ոլորտի հեռանկարները քննարկել է էկոնոմիկայի
նախարարի պաշտոնակատարի և FAST հիմնադրամի տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանին և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել մեր երկրում գիտատեխնիկական ու տեխնոլոգիական ոլորտների զարգացման ներուժին ու հեռանկարներին: Նախարարի պաշտոնակատարը և FAST հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նախագահ Սարգսյանին են ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող ծրագրերն ու աշխատանքները:
Քննարկվել են նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորություններն ու ուղղությունները: Կարևորվել է ATOM-ի հետ գործակցող միջազգային առաջատար տեխնոլոգիական ու գիտակրթական կազմակերպությունների և տեղական ընկերությունների միջև փոխգործակցության զարգացումը:

Президент обсудил вопросы технологического сектора с и. о. министра экономики и директором фонда FAST
Президент обсудил вопросы технологического сектора с и. о. министра экономики и
директором фонда FAST
Президент Армен Саргсян принял исполняющего обязанности министра экономики Ваана Керобяна и исполнительного директора Фонда науки и технологий Армении (FAST) Армена Оруджяна. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Управление по связям с общественностью Аппарата президента.
На встрече были затронуты потенциал и перспективы развития научно-технической и технологической сфер в нашей стране. Исполняющий обязанности министра и исполнительный директор фонда FAST представили президенту программы и мероприятия, реализуемые в сфере высоких технологий.
Обсуждались возможности и направления совместных проектов в рамках президентской инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow). Было подчеркнуто значение сотрудничества между ведущими международными технологическими и научно-образовательными организациями  и местными компаниями, сотрудничающими с АТОМ.