«Պատիվ ունեմ» դաշինքն այս փուլում չի պատրաստվում համագործակցել ներկա իշխանությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պատիվ ունեմ» դաշինքն այս փուլում չի պատրաստվում համագործակցել ներկա իշխանությունների հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 23-ին այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախընտրական ցուցակը գլխավորող Արթուր Վանեցյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից համագործակցության որևէ առաջարկ չի ստացել, ստանալու դեպքում էլ չի կարծում, որ կարող են նրա հետ հանդիպել և ինչ-որ բանի շուրջ զրուցել:
«Որոշ ժամանակ թող անցնի, տեսնենք ընտրությունների վերջնական արդյունքն ինչպիսինն է, Սահմանադրական դատարանը, եթե դիմում ենք, ի՞նչ է որոշում, վերահաշվարկների արդյունքում ի՞նչ է գրանցվում, դրանից հետո ավելի կոնկրետ կխոսենք»,- հավելեց Վանեցյանը:
Հարցին` որևէ իրավիճակում պատրաստվո՞ւմ են համագործակցել ներկա իշխանությունների հետ, Վանեցյանը բացասական պատասխան տվեց.
«Ներկա իշխանությունների հետ չեմ պատրաստվում համագործակցել այս փուլում և չեմ կարծում, որ նման օրակարգ կունենանք»,- եզրափակեց Վանեցյանը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները: Ըստ նախնական արդյունքների՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների 53.92 տոկոս ձայները, «Հայաստան» դաշինքը՝ 21.04 տոկոսը, իսկ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 5.23 տոկոսը: ԿԸՀ է ներկայացվել 27 տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկի դիմումներ, որոնց հիման վրա կատարվում է ընդհանուր առմամբ 70-ից ավելի ընտրական տեղամասերի վերահաշվարկի աշխատանք:

Блок «Честь имею» на данном этапе не собирается сотрудничать с нынешними властями
Блок «Честь имею» на данном этапе не собирается сотрудничать с действующей властью. Об этом, как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 23 июня заявил Артур Ванецян, возглавляющий предвыборный список блока «Честь имею».
Он отметил, что от исполняющего обязанности премьер-министра Николая Пашиняна не получал никаких предложений о сотрудничестве, и даже если и получил бы, то не подумал бы, что с ним можно встретиться, и о чем-то поговорить.
«Пройдет время, посмотрим, каков будет окончательный результат выборов, что решит Конституционный суд, если мы обратимся, что будет зафиксировано в результате пересчета голосов, после этого поговорим более конкретно», - добавил Ванецян.
На вопрос, в какой ситуации они будут сотрудничать с действующей властью, Ванецян ответил:
«На данном этапе я не собираюсь сотрудничать с действующей властью, не думаю, что у нас будет такая повестка», - заключил Ванецян.
Центральная избирательная комиссия подвела предварительные итоги внеочередных парламентских выборов 20 июня. По предварительным результатам, партия «Гражданский договор» получила 53,92% голосов, блок «Айастан» - 21,04%, блок «Честь имею» - 5,23%. Заявления о пересчете результатов голосования были поданы в ЦИК с 27 избирательных участков, на основании которых пересчет голосов проводится более чем на 70 избирательных участках.