Մինչ աշխարհը պայքարում էր Covid-ի դեմ, Արցախում երեխաները թաքնվում էին ապաստարանում. պատգամավորը՝ ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում կրկին եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ավերածությունների վրա՝ հիշեցնելով, որ մինչ միջազգային հանրությունը կոչ էր անում պայքարել համավարակի դեմ, Արցախում մարդիկ հարկադրված էին պայքարել ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորը ելույթը սկսել է՝ հիշեցնելով. «Մինչ աշխարհը պայքարում էր համավարակի դեմ, Արցախում երեխաները թաքնվում էին ապաստարաններում»:
Հայրապետյանը մեջբերել է նրանցից մեկի՝ 8-ամյա Մերիի խոսքը. «Բախտներս բերեց, որ կիրակի էր, թե չէ որ գնայինք դպրոց, շատ վատ կլիներ..., քանի որ, եթե դպրոց գնացած լինեինք, դժվար թե կենդանի մնայինք...»:
Նա շեշտել է, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով, որն ակնհայտ աջակցություն էր ստացել Թուրքիայի կողմից, բազմաթիվ վիրավորներ բժշկական օգնության կարիք ունեին, ինչի հետևանքով Հայաստանի և Արցախի առողջապահական համակարգերը հայտնվեցին աննախադեպ ճնշման տակ: «Սա հարկադրեց COVID–19-ի բուժման հարցով մասնագիտացված կենտրոններին վերափոխվել և հարմարվել նոր իրավիճակին: 150 000 բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղում, մինչև Ադրբեջանի հարձակումը, կորոնավիրուսով 300 հիվանդ էր բուժում ստանում, սակայն բազմաթիվ ավերածությունների և տեղահանության հետևանքով անհնար դարձավ հետագայում վիճակագրություն ունենալ համավարակի վերաբերյալ: Բացի այդ, բազմաթիվ մարդկանց առկայությունն ապաստարաններում համավարակի տարածումը դարձրեց անկառավարելի»,- ասել է Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրել է՝ Ժնևի կոնվենցիաներին կից Արձանագրություն 1-ի 77-րդ արձանագրության համաձայն՝ «Երեխաներն օգտվում են հատուկ հարգանքից, և ապահովվում է նրանց պաշտպանությունը ամեն կարգի անվայելուչ ոտնձգություններից...», սակայն դա ընդհանրապես կիրառություն չունեցավ Արցախում տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Պատգամավորը շեշտել է, որ պատերազմի հետևանքով երեխաները տուժել են ոչ միայն ֆիզիկապես, այլ նաև հոգեպես, նրանցից շատերը կորցրել են իրենց ծնողներին, իրենց տունը, նորմալ կյանքը և հարկադրված էին նայել մահվան աչքերին: Հայրապետյանը ներկայացրել է մի կարճ վիճակագրություն: «Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում 71 դպրոց և 14 մանկապարտեզ ավերվել են: Համավարակով ուղեկցվող ագրեսիայի հետևանքով ավելի քան 8 000 աշակերտ զրկվել է կրթություն ստանալու իրավունքից: Այսպիսով, համավարակով ուղեկցվող ագրեսիան կործանել է Արցախում և Հայաստանում ապրող բազմաթիվ երեխաների կյանքեր՝ ստեղծելով բազմաթիվ առողջական և հոգեբանական խնդիրներ ամբողջ կյանքի համար: Շնորհակալ եմ կարևոր զեկույցի համար, ես անհրաժեշտ համարեցի, որ ևս մեկ անգամ բոլորս ուշադրություն դարձնենք այն հանգամանքին, որ մինչ միջազգային ամբողջ հանրությունը կոչ էր անում պայքարել համավարակի դեմ, Արցախում մարդիկ հարկադրված էին պայքարել ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ»,-նշել է Հայրապետյանը:

Пока мир боролся с Covid, дети Арцаха прятались в бомбоубежищах: речь депутата НС Армении в ПАСЕ
Депутат парламентской фракции «Мой шаг» Национального собрания Армении Татевик Айрапетян в Парламентской ассамблее Совета Европы вновь обратила внимание европейских коллег на разрушения в Арцахе, нанесенные вследствие азербайджанской агрессии, напомнив, что пока международное сообщество призывало к борьбе с пандемией, жители Арцаха вынуждены были бороться с азербайджанской агрессией.
Как сообщает «Арменпресс», депутат начала свое выступление с напоминания: «Пока мир боролся с пандемией, дети Арцаха прятались в бомбоубежищах».
Татевик Айрапетян процитировала слова одной из них, 8-летней Марии. «Мне повезло, что было воскресенье, иначе мы пошли бы в школу, и было бы очень плохо ... потому что, если бы мы пошли в школу, мы бы вряд ли выжили ...».
Она подчеркнула, что из-за агрессии Азербайджана, которого поддерживала Турция, многим раненым требовалась медицинская помощь, в результате чего системы здравоохранения Армении и Арцаха оказались под беспрецедентной тяжестью. «Это  многие центры лечения COVID-19 заставило трансформироваться и адаптироваться к новой ситуации. В Нагорном Карабахе с населением в 150 000 человек до вторжения в Азербайджан лечились от COVID-19 300 человек, но из-за многочисленных разрушений и депортаций стало невозможно получать статистику эпидемии. Кроме того, проживание большого количества людей в убежищах распространение болезни сделало неконтролируемым», - сказала Татевик Айрапетян.
Она напомнила, что в соответствии с Протоколом № 77 к Протоколу № 1 Женевской конвенции «дети пользуются особым уважением, защищены от всех форм непристойных посягательств», что совершенно не соблюдалось в дни 44-дневной войны в Арцахе.
Депутат подчеркнула, что в результате войны дети пострадали не только физически, но и морально, многие из них лишились родителей, родных домов, нормального образа жизни и были вынуждены смотреть в глаза смерти. Татевик Айрапетян представила краткую статистику: «В результате азербайджанской агрессии в Арцахе были разрушены 71 школа и 14 детских садов. В результате агрессии, сопровождавшейся эпидемией, более 8 000 школьников лишились права на образование. Таким образом, агрессия, сопровождавшаяся эпидемией, разрушила жизни многих детей, проживающих в Арцахе, и в Армении, создав множество проблем со здоровьем и проблем психологических, которые останутся на всю оставшуюся жизнь. Я благодарю за важный отчет. Я сочла необходимым для всех нас обратить внимание на тот факт, что в то время как все международное сообщество призывало к борьбе с пандемией, люди в Арцахе вынуждены были бороться против азербайджанской агрессии», - сказала Татевик Айрапетян.