Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ հաջողություն մաղթելով ստացած վստահության իրացման ճանապարհին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների առթիվ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
«Հարգելի՛ պարոն Փաշինյան, ադրբեջանա-թուրքական 44-օրյա ռազմական ագրեսիայից հետո Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական անկայուն իրավիճակի տրամաբանական հանգուցալուծումը եղավ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմիններին ու ժողովրդին հաջողվել է կազմակերպել ժողովրդավարական ընտրություններ՝ չնայած բազմաթիվ արտաքին ու ներքին դժվարություններին ու մարտահրավերներին:
Հաշվի առնելով ընտրությունների նախնական արդյունքները՝ հաջողություններ եմ մաղթում Ձեզ և Ձեր գլխավորած թիմին՝ ընտրողների մեծամասնության կողմից ստացած վստահության իրացման ճանապարհին: Հուսով եմ՝ ընտրությունների արդյունքները հնարավորություն կտան Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին ամրացնել պատերազմի հետևանքով խարխլված անվտանգային ու արտաքին քաղաքական դիրքերը, վերականգնել հանրային համերաշխությունը համազգային հիմնախնդիրների լուծման հարցերում, ինչպես նաև հետևողական ու արդյունավետ աշխատանք տանել արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
Հաջողություն եմ մաղթում նաև ժողովրդի որոշակի վստահության արժանացած մյուս քաղաքական ուժերին: Համոզված եմ՝ ստացած յուրաքանչյուր քվե պետք է ծառայեցվի համազգային շահերին ու իղձերին՝ կայուն, կառուցողական ու հարգալից քաղաքական միջավայրում: Պատերազմի հետևանքներն ու առկա մարտահրավերները մեզ այլ ուղի չեն թողնում, քան դեմ հանդիման կանգնել դրանց և միասնական ջանքերով Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունները դարձնել ավելի անվտանգ ու բարեկեցիկ հայրենիք մեր ժողովրդի համար՝ հանուն մեր գալիք սերունդների ու Հայոց Հայրենիքի հարատևման»:

Artsakh President addresses message to Pashinyan wishing success on path of exercising trust received by voters
Artsakh President addresses message to Pashinyan wishing success on path of exercising trust
received by voters
STEPANAKERT, JUNE 21, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan has addressed a message to caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on the snap parliamentary elections held on June 20, the Artsakh President’s Office told Armenpress.
“Dear Mr. Pashinyan, after the 44-day Azerbaijani-Turkish military aggression, the logical solution to the unstable domestic political situation in Armenia was the holding of snap elections. I am happy that Armenia’s state structures and people managed to hold democratic elections, despite the numerous external and internal difficulties and challenges.
Taking into account the preliminary results of the elections, I wish success to you and your team on the path of exercising the trust received by the majority of voters. I hope the results of the elections will enable Armenia’s authorities to strengthen the security and foreign policy positions damaged by the war, restore public solidarity on solving national issues, as well as carry out consistent and productive works in protecting the rights of Artsakh-Armenians, eliminating the consequences of the war and towards the international recognition of the Republic of Artsakh.
I also wish success to the remaining political forces who received certain trust from the people. I am sure each vote received should be served for national interests and dreams in a stable, constructive and respectful political environment. The consequences of the war and the existing challenges do not leave other alternative to us than resisting them and making the Republics of Armenia and Artsakh more secure and prosperous homeland for our people for the sake of future generations”.