Նիդերլանդների խորհրդարանի նոր բանաձևը պահանջում է անմիջապես ազատ արձակել գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ունիսի 16-իյն տեղի ունեցած ծավալուն քննարկումների արդյունքում, հունիսի 17-ին կայացած լիագումար նիստում խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ (147 կողմ, 3 դեմ) բանաձև է ընդունել, որով պահանջում է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանաձևում, մասնավորապես, ասվում է.
«Քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադար է կնքվել, որի մաս է կազմում գերիների, պատանդների և այլ ձերբակալվածների և զոհվածների աճյունների փոխանակումը,
քանի որ գերիների հետ վարվելակերպի վերաբերյալ Ժնևյան կոնվենցիան (III) պարտավորեցնում է Հայաստանին և Ադրբեջանին ազատ արձակել նրանց ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո,
քանի որ այդ երկրները պարտավոր են արժանապատվորեն վերաբերվել գերիներին և պաշտպանել ձերբակալված քաղաքացիական անձանց,
արձանագրելով, որ Ադրբեջանը դեռևս չի ազատել բոլոր հայ գերիներին,
խորհրդարանը կոչ է անում նախարարին՝ (Եվրոպական) Խորհրդում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անմիջապես բոլոր հայ գերիներին և ձերբակալված անձանց հայրենադարձելու համար»։

Парламент Нидерландов принял новую резолюцию с требованием освободить армянских пленных
В результате обширных дискуссий в комитете по иностранным делам парламента Нидерландов 16 июня на пленарном заседании 17 июня парламент подавляющим большинством голосов (147 - “за”, 3 - “против”) принял резолюцию с требованием освободить удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и мирных жителей. Как сообщает Арменпресс, в резолюции, в частности, говорится:
“Поскольку между Арменией и Азербайджаном при посредничестве России было подписано заявление о прекращении огня, которое включает обмен телами жертв и пленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами;
Поскольку Женевская конвенция об обращении с военнопленными (III) обязывает Армению и Азербайджан освободить их сразу после окончания военных действий;
Поскольку эти страны обязаны обращаться с заключенными с достоинством и защищать задержанных гражданских лиц;
Констатируя, что Азербайджан еще не освободил всех пленных армян,
Парламент призывает министра оказать давление на Азербайджан в (Европейском) совете, чтобы тот немедленно репатриировал всех армянских пленных и удерживаемых лиц».