Նիդերլանդների խորհրդարանի նոր բանաձևը պահանջում է անմիջապես ազատ արձակել գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ունիսի 16-իյն տեղի ունեցած ծավալուն քննարկումների արդյունքում, հունիսի 17-ին կայացած լիագումար նիստում խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ (147 կողմ, 3 դեմ) բանաձև է ընդունել, որով պահանջում է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանաձևում, մասնավորապես, ասվում է.
«Քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադար է կնքվել, որի մաս է կազմում գերիների, պատանդների և այլ ձերբակալվածների և զոհվածների աճյունների փոխանակումը,
քանի որ գերիների հետ վարվելակերպի վերաբերյալ Ժնևյան կոնվենցիան (III) պարտավորեցնում է Հայաստանին և Ադրբեջանին ազատ արձակել նրանց ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո,
քանի որ այդ երկրները պարտավոր են արժանապատվորեն վերաբերվել գերիներին և պաշտպանել ձերբակալված քաղաքացիական անձանց,
արձանագրելով, որ Ադրբեջանը դեռևս չի ազատել բոլոր հայ գերիներին,
խորհրդարանը կոչ է անում նախարարին՝ (Եվրոպական) Խորհրդում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անմիջապես բոլոր հայ գերիներին և ձերբակալված անձանց հայրենադարձելու համար»։

New resolution of Dutch parliament demands immediate release of all hostages
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS.  The Dutch parliament adopted a resolution with an overwhelming majority of votes (147 for, 3 against), demanding the release of Armenian war prisoners and civilian detainees.
ARMENPRESS reports, the resolution reads as follows,
‘’Whereas a ceasefire was signed between Armenia and Azerbaijan through the Russian mediation, which includes the exchange of the bodies of victims, prisoners, hostages, other detainees,
Whereas the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners (III) obliges Armenia, Azerbaijan to release them immediately after the end of hostilities;
Whereas those countries have an obligation to treat prisoners with dignity; to protect detained civilians;
Recording that Azerbaijan has not yet released all Armenian captives,
The parliament urges the Minister to exert pressure on Azerbaijan at the (European) Council for an immediate release of all Armenian hostages and detained citizens’’.