Մեզ համար ընդունելի է հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը նվազեցնելու՝ ՄԽ համանախագահների առաջարկը. Փաշինյան
Մեզ համար ընդունելի է հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը նվազեցնելու՝
ՄԽ համանախագահների առաջարկը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին և խնդիրը հանգուցալուծելու քայլերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը թեմային անդրադարձել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Երևանի Նորք Մարաշ վարչական շրջանի նախընտրական շտաբում կուսակցության համակիրների հետ հանդիպման ընթացքում:
Փաշինյանը նշեց, որ հիմա հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում առկա լարվածությունն արագ թոթափելու հնարավորություն կա:
«Վերջին օրերին մեր մի շարք գործընկերներ հանդես են եկել հայտարարություններով, և ես ուզում եմ մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին շնորհակալություն հայտնել իրավիճակին այդպիսի ուշադրությամբ հետևելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի մեր գործընկերներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող մյուս երկրներին՝ Ֆրանսիային, ԱՄՆ-ին: Ինչպես նաև ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրախորհրդարանին, Կանադային, Հնդկաստանին և մյուս երկրներին, որոնք արձագանքել են: Ուզում եմ մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեկ տարածած հայտարարության վրա: Ուզում եմ ասել, որ ողջունում եմ այդ հայտարարությունը, այնտեղ ներկայացված քայլերի տրամաբանությունը սկզբունքորեն ընդունելի է մեզ համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ մանրամասնելով այդ քայլերի տրամաբանությունը:
Նա նշեց՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են արել անհետաձգելի քայլեր ձեռնարկել սահմանային լարվածությունը նվազեցնելու համար: Առաջարակվել է, որպեսզի կողմերը իրենց զորքերը հետ քաշեն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աջակցությամբ իրականացվի սահմանային ճշգրտման աշխատանք:
«Հայաստանի կառավարությունը հաստակամ է գնալ այդ ճանապարհով, և մենք պատրաստ ենք սկսել զորքերի հետքաշման գործընթացը և սպասում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները համապատասխան պայմանավորվածություն ձեռք բերեն Ադրբեջանի հետ, որպեսզի միաժամանակ սկսենք զորքերի հետքաշումը: Խոսքը, մասնավորապես, Սոթք Խոզնավար հատվածի մասին է, որտեղ մայիսի 12-ից հետո ունենք որոշակի լարվածություն: Մենք պատրաստ ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հենց այդ հատվածից սկսել սահմանային կետերի ճշգրտման աշխատանքները և պատաստ ենք համանախագահության շրջանակներում լիարժեք վերականգնել բանակցային գործընթացը Ղարաբաղի հարցը կարգավորելու նպատակով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ համանախագահության հայտարարության մեջ կար անդրադարձ նաև գերիների հարցին:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, որ եթե ողջամիտ ժամկետներում Ադրբեջանի զորքերի դուրս բերումը տեղի չունենա, ՀՀ զինված ուժերը պատրաստ են համապատասխան օպերացիա իրականացնել մեր տարածքի պաշտպանության համար: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներն առաջարկել են հրաժարվել ուժի կիրառման սպառնալիքից այս խնդրի լուծման համատեքստում, ու քանի որ այս մոտեցումները, ճանապարհային քարտեզը համահունչ են ՀՀ գործող իշխանությունների պատկերացումներին, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ամբողջությամբ ընդունում են այն առաջարկությունները, որոնք ձևակերպված են մայիսի 28-ին տարածված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունում:
«Կրկին ուզում եմ ասել, որ էսկալացիան նվազեցնելու տրամաբանությամբ սպասում ենք այդ ազդակին, որից հետո համապատասխան միջոցառումները կձեռնարկվեն: Հիշեցնեմ, խոսքը հետևյալի մասին է՝ երկու կողմերը հետ են քաշում զինված ուժերը այդ հատվածից, այնտեղ տեղակայվում են միջազգային ներկայացուցիչներ, կարող են լինել ռուս խաղախապահները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիտորդներ: Կարող են լինել և՛ ռուս խաղաղապահները, և՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիտորդները: Գլխավոր արձանագրումն այն է, որ գնում ենք այդ ճանապարհով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Для нас приемлемо предложение сопредседателей МГ по снижению напряженности на границе. Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе и шагов, предпринятых для решения этого вопроса.
Как  передает Арменпресс, Пашинян затронул эту тему во время встречи со сторонниками партии "Гражданский договор" в предвыборном штабе партии в Ереванском административном районе Норк Мараш.
Пашинян отметил, что сейчас  есть возможность быстро снять напряженность на некоторых участках армяно-азербайджанской границы.
«В последние дни ряд наших партнеров сделали заявления, и я хочу поблагодарить всех наших международных партнеров за такое внимательное отношение к ситуации.  Хочу поблагодарить наших российских партнеров, другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ — Францию и США. Также  хочу поблагодарить Европейский парламент, Канаду, Индию и другие страны, которые откликнулись на ситуацию. Хочу обратить внимание на сделанное вчера заявление Минской группы ОБСЕ. Я хочу сказать, что приветствую это заявление, логика представленных в нем шагов в принципе приемлема для нас», - сказал Никол Пашинян, подробно представив логику этих шагов.
Он отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали к безотлагательным шагам по снижению пограничной напряженности. Сторонам было предложено отвести свои войска и провести работы по корректировке границы при поддержке сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Правительство Армении готово пойти по этому пути и начать вывод войск. Мы ждем, когда сопредседатели Минской группы ОБСЕ достигнут соответствующей договоренности с Азербайджаном, чтобы совместно  начать отвод  войск. В частности, речь идет о участке Сотк-Хознавар, где после 12 мая наблюдается некоторая напряженность. Мы готовы приступить к уточнению пограничных пунктов под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ именно с  этого участка и готовы полностью возобновить переговорный процесс в рамках сопредседателей по урегулированию карабахской проблемы», - сказал Никол Пашинян, добавив, что в заявлении сопредседателей говорилось и о проблеме пленных.
Никол Пашинян напомнил, что Министерство обороны РА распространило заявление о том, что если вывод азербайджанских войск не состоится в разумные сроки, Вооруженные силы РА готовы провести соответствующую операцию по защите нашей территории. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили отказаться от угрозы применения силы в контексте решения этого вопроса, и, поскольку эти подходы и дорожная карта соответствуют идеям нынешних властей Армении, Никол Пашинян отметил, что они полностью принимают предложения, содержащиеся в  распространенном 28 мая  заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ
«Еще раз хочу сказать, что мы ждем этого сигнала с логикой снижения эскалации, после чего будут приняты соответствующие меры. Напомню, речь идет о следующем: обе стороны выводят свои вооруженные силы из этого района, там находятся международные представители, могут быть российские миротворцы, наблюдатели от сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Там могут быть  российские миротворцы  и наблюдатели от сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Главный рекорд - то, что мы идем по этому пути», - сказал Никол Пашинян.