Մերգելյանի թեորեմ, կամ՝ ամենաերիտասարդ գիտությունների դոկտորը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Համակրանքը դեպի այդ համեստ ու լռակյաց պատանին, որ հայացքը վար, ուշադիր լսում էր եւ տալիս դիպուկ հարցեր, համակում է առաջին իսկ հանդիպողին։ Զգացվում էր այդ ուսանողի բացառիկ սերը դեպի ստեղծագործական աշխատանքը եւ այն, որ նա բոլորովին չէր խուսափում դժվարին խնդիրներ ձեռնարկելուց». Արտաշես Շահինյանը` Մերգելյանի մասին:
Գիտությունը, իհարկե, ժողովրդական թեմա չէ, եւ հնարավոր չէ անգիր անել ու արտասանել, թեկուզ` բարձրաշխարհիկ երեկույթներին, ինչպես, ասենք, բանաստեղծությունը կամ դարձնել քննարկման առարկա հոտնկայս, ձեռի հետ, ասենք` տրանսպորտում կամ շուկայի իրարանցման մեջ, ինչպես ամենայն քաղաքականությունը. այն վիճելի է մինչեւ հաստատվելը, իսկ հաստատվելուց հետո ճանապարհը սոսկ զարգացումն է` բոլոր առումներով` թե՛ կիրառական, թե՛ տեսական, սակայն նուրբ ու զգայուն է, նաեւ խոցելի ու նախանձի թիրախ, ինչպես իր արարիչը, ինչպես շատ բան այս կյանքում, որ տրված չէ ապաշնորհ երազողին, սակայն հասու է գիտունին, որ ջանք ու եռանդ չի խնայում երազանքն իրականություն դարձնելու ճանապարհին` կուլ տալով բոլոր հարվածները, խոչընդոտներն ու անհարմարությունները…
Թե որքանով է գիտությունը ժողովրդական, կարծես թե, պարզ է, մեղմ ասած` ոչ այնքան, սակայն կան գիտնականներ, որ, իրավամբ, ժողովրդական են, քանզի եթե ժողովուրդը չի տիրապետում գիտության բարդություններին, շատ լավ ըմբռնում է գիտության խորհուրդը եւ պարծենում նվիրյալներով, ովքեր նրան հասու են դարձնում դրա պտուղներին… Այս առումով հայ ժողովուրդը պարծանքների պակաս չունի, որոնց շարքում են Մխիթար Հերացին, Հակոբ Ղրիմեցին, Վիկտոր Համբարձումյանը, Սերգեյ Համբարձումյանը, Հովհաննես Ադամյանը, Մանուկ Աբեղյանը, Հրաչյա Աճառյանը, Ալիխանյան եղբայրները, Սերգեյ Մերգելյանը ու շատ-շատերը… Ի դեպ, թվարկումս միանգամայն պատահական է եւ կապ չունի որեւէ մեկին հիշատակելու կամ չհիշատակելու համեմատական առավելության կամ նվազ կարեւորության հետ. կարծում եմ, հասկանալի է, որ բոլորին հիշելու կամ դասակարգելու համար առավել լուրջ ու կոորդինացված աշխատանք է պետք, ինչն ամենեւին չի տեղավորվի ո՛չ մեկ եւ ո՛չ էլ մի քանի հոդվածների եւ, առհասարակ, հոդվածի տիրույթում… Սակայն ամենեւին պատահական չէ Սերգեյ Մերգելյանի՛ն նրանց շարքում հիշատակելը, քանզի «մեղավորը» նրա ծննդյան օրն է` մայիսի 19-ը, 1928 թվական…
Երեւանի հանրահայտ աշխարհագրական կողմնորոշիչ կետերից մեկը «Մերգելյան ինստիտուտն» է, այն նույն Մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտը, որ 1956 թ. հիմնադրվեց Մերգելյանի ջանքերով, եւ որը նա ղեկավարեց 1956-60 թթ., եւ որը ժողովուրդը կնքեց նրա անունով` պարծանքով ու հպարտությամբ, թեեւ ժողովրդական լայն զանգվածներին հազիվ թե հայտնի լինեն մեծ գիտնականի ծանր կենսագրությունը, գիտության ասպարեզում բուն նվաճումները եւ աշխատանքային բարդությունները… Շատ բան պետք էլ չէ ժողովրդին` հպարտություն զգալու, կարեւորը նրա համար արդյունքն է, իսկ ճանապարհը քչերին է հետաքրքրում ու քչերին է հասու, այն ճանապարհը, որ անցավ մեծ գիտնականը` թե՛ կենսագրությամբ, թե՛ գիտությամբ եւ թե՛ աշխատանքով… Առաջին բանը, որ պիտի հաղթահարեր ընտանիքի հետ, սիբիրյան աքսորն էր, առանց որեւէ պատճառի ու փաստարկման, աքսորում ձեռք բերված ծանր հիվանդությունը, այնուհետեւ մաթեմատիկան, որ, թվում է, ամենաբարդն էր առարկաներից, որ տրվում էր նրան, քանզի մաթեմատիկան առավել ըմբռնում էր պահանջում, քան սահուն ընթերցանություն, իսկ մաթեմատիկան կարճ ժամանակում յուրացնելուց ու գիտության գրանիտը հաջողությամբ «կրծելուց» հետո նրան սպառնում էին ադմինիստրատիվ աշխատանքի խարդավանքները, որոնք էլ իրենց նեղ շրջանակի մեջ առան գիտության լայնահուն շառավիղը, որով զբաղված էին գիտնականի միտքն ու հոգին։
Մերգելյանի գիտական գործունեությունը սրընթաց էր, սակավ նախադեպային, հանճարներին հատուկ. ԽՍՀՄ պատմության մեջ ամենաերիտասարդ գիտությունների դոկտորի աստիճանը շնորհվել է թեկնածուական թեզը պաշտպանելիս` 20 տարեկանում, 24 տարեկանից` ԽՍՀՄ գիտությունների ակադեմիայի ամենաերիտասարդ թղթակից անդամ, 20 տարեկանում, դեռ ասպիրանտուրայի ուսանող, լուծեց մաթեմատիկական ֆունկցիաների տեսության հիմնարար պրոբլեմներից մեկը, որի լուծումն ավելի քան 70 տարի չէր գտնվում։ Կոմպլեքս ֆունկցիաների հավասարաչափ բազմանդամային մոտարկման հնարավորության վերաբերյալ ապացուցած նրա թեորեմը համարվում է դասական, ներառված է ֆունկցիաների տեսության դասընթացում։ Ուսանել է Արտաշես Շահինյանին, իսկ գիտական ղեկավարը Մստիսլավ Կելդիշն էր, որի հետ հանդիպում էին երեկոյան Կելդիշի տանը, զրուցում մաթեմատիկական խնդիրների շուրջ։ Մեկուկես տարվա աշխատանքներից հետո նրա ներկայացրած թեզի պաշտոնական երեք ընդդիմախոսը` ակադեմիկոսներ Միխայիլ Լավրենտեւը, Սերգեյ Նիկոլսկին, թղթակից անդամ Ալեքսանդր Գելֆոնդը գիտխորհրդին առաջարկեցին Մերգելյանին միանգամից դոկտորական աստիճան շնորհել, եւ 1949 թ. 20-ամյա Մերգելյանը դարձավ ԽՍՀՄ ամենաերիտասարդ գիտությունների դոկտորը։ 1951 թ. գիտնականն ապացուցեց բազմանդամային մոտավորության թեորեմը, լուծեց անընդհատ ֆունկցիաները բազմանդամներով մոտարկելու խնդիրը, այնուհետ Բերշտայնի մոտարկման պրոբլեմը։ Մերգելյանի թեորեմը եզրափակեց 1885 թ. սկսված եւ Կարլ Վեյերշտրասի, Կարլ Ռունգեի, Ուոլշի, Միխայիլ Լավրենտեւի, Մստիսլավ Կելդիշի եւ այլոց դասական արդյունքներից կազմված հետազոտությունների շարքը։ «Մերգելյանի թեորեմ» եւ «Մերգելյանի բազմություն» նոր տերմինները հաստատվեցին մոտարկումների տեսության դասագրքերում եւ մենագրություններում…
Կարծես, գիտությունը ազգային դարձնելու ժամանակն էր, եւ երիտասարդ Մերգելյանը ձեռնամուխ եղավ Երեւանում ԽՍՀՄ եզակի ինստիտուտներից մեկի հիմնադրմանը։ Նրա մանկավարժական ու ադմինիստրատիվ աշխատանքների շնորհիվ Հայաստանում սկիզբ դրվեց ժամանակակից հաշվողական մեքենաների արտադրությանը։ Մերգելյանի աշխատանքային ու ստեղծագործական տարերքը չէր սահմանափակվում միայն հայաստանյան շրջանակներում, ուր նա վարեց մեծ ու փոքր պաշտոններ ու դարձավ խանդի ու նախանձի առարկա, սակայն նրա ոտքը, կարծես, չէր կտրվում Երեւանից. գնալով Մոսկվա եւ աշխատելով Վ. Ա. Ստեկլովի անվան մաթեմատիկական ինստիտուտի կոմպլեքսային վերլուծության բաժնում, դառնալով ԽՍՀՄ գիտությունների ակադեմիայի մաթեմատիկայի բաժնի փոխտնօրեն, այնուամենայնիվ, կրկին հրավերով վերադառնում է Երեւան, զբաղեցնում Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահի պաշտոնը, ասես` քիչ-քիչ հեռանալով գիտական բուն աշխատանքից եւ չհասնելով սպասված արդյունքի, իսկ արդյունքում փլուզվում է ԽՍՀՄ-ը, դրա հետ մեկտեղ` գիտնականի բոլոր հույսերը, եւ Մերգելյանն ստիպված է լինում մեկնել ԱՄՆ, դասավանդել Կոռնելի համալսարանում, երբեմն-երբեմն այցելելով Երեւան կամ Մոսկվա։ Մահկանացուն կնքում է ԱՄՆ-ում` 2008 թ. օգոստոսի 23-ին։ Հոգեհանգստի արարողությունը կատարվում է Գլենդելի գերեզմանատանը, իսկ աճյունասափորը` նրա իսկ ցանկությամբ, տեղափոխվում Մոսկվա եւ հողին հանձնվում Նովոդեւիչյան գերեզմանատանը, մոր եւ կնոջ կողքին։

Теорема Мергеляна, или самый молодой доктор наук
“Симпатия к этому скромному и молчаливому молодому человеку, который смотря вниз, внимательно слушал и задавал точные вопросы, пронизывала каждого человека, с которым он встречался. Ощущалась исключительная любовь этого студента к творческой работе и то, что он вообще не избегал сложных задач”. Арташес Шагинян о Мергеляне.
Наука, конечно, не популярная тема, ее невозможно запомнить и произносить на светских вечеринках, как, скажем, стихотворение, или сделать предметом обсуждения стоя, скажем, в транспорте или в шуме рынка. Как и политика, она до утверждения оспариваема. После утверждения - это путь ее развития во всех отношениях - как прикладной, так и теоретической. Но она тонкая и чувствительная, а также уязвимая и завидная цель, как и ее создатель, как и многое в этой жизни, она не дается бездарному мечтателю, но достойна знатоку, который не жалеет сил и энергии на пути осуществления мечты, перенося все удары, препятствия и неудобства.
Насколько популярна наука, вроде бы понятно, мягко говоря, не так уж и сильно, но есть ученые, которые действительно популярны и народны, ибо хотя народ и не владеет сложностями науки, но он очень хорошо понимают смысл науки и гордится преданными людьми, которые преподносят им плоды науки. В этом смысле у армянского народа нет недостатка в том, кем гордиться: Мхитар Гераци, Акоп Гримеци, Виктор Амбарцумян, Сергей Амбарцумян, Ованнес Адамян, Манук Абегян, Грачья Ачарян, братья Алиханян, Сергей Мергелян и многие другие. Мое перечисление совершенно случайное и не имеет ничего общего со сравнительным преимуществом или меньшей важностью упоминания или не упоминания кого-либо. Думаю, понятно, что для того, чтобы всех запомнить или классифицировать, нужна более серьезная и слаженная работа, которая не уместится в предметной области ни одной, ни нескольких статей и, вообще статьи. Но отнюдь не будет случайно упомянуть среди них и Сергея Мергеляна, причина этого - его день рождения, 19 мая 1928 года.
Одной из известных географических достопримечательностей Еревана является Институт Мергеляна, тот самый НИИ математических машин, который в 1956 г. был основан усилиями Мергеляна и который он возглавлял с 1956 года по 1960 год, и который народ, с гордостью, назвал его именем. Хотя многие едва ли осведомлены о великой биографии великого ученого, о его достижениях в области науки и техники. Для того, чтобы гордиться людям многого не надо, для них важен результат, а путь, который прошел великий ученый в жизни, науке и работе – малоинтересен. Первое, что ему пришлось преодолеть вместе со всей своей семьей, сибирскую ссылку, без всяких на то причин и аргументов. Была и тяжелая болезнь, приобретенная в изгнании, затем математика, которая казалась самым сложным из предметов, потому что математика требовала большего понимания, чем беглое чтение. После освоения математики за короткое время и успешного “разгрызания” гранита науки ему угрожали интриги административной работы, которые широкий радиус науки, которым были заняты ум и душа ученого привели в узкий круг.
Научная деятельность Мергеляна была молниеносной, беспрецедентной, присущей только гениям. Ему была присвоена степень доктора наук, самого молодого в истории СССР. В 20 лет он защитил кандидатскую диссертацию. В 24 года - он самый молодой член-корреспондент Академии наук СССР. В 20 лет, еще будучи студентом аспирантуры, он решил одну из фундаментальных проблем теории математических функций, решение которой не находилось более 70 лет. Его теорема об уравнении равновесного полиномиального приближения комплексных функций считается классической и включена в курс теории функций. Он учился у Арташеса Шагиняна, его научным руководителем был Мстислав Келдыш, с которым он встречался в доме КелдЫша, обсуждал математические проблемы. Спустя полтора года три официальных оппонента его диссертации, академики Михаил Лаврентьев, Сергей Никольский, член-корреспондент Александр Гельфонд, предложили Ученому совету немедленно присудить Мергеляну докторскую степень. В 1949 году 20-летний Мергелян стал самым молодым доктором наук СССР. В 1951 г. ученый доказал теорему о полиномиальной аппроксимации, решил проблему непрерывного приближения функций полиномами, а затем проблему аппроксимации Берштейна. Теорему Мергеляна завершил в 1885 году серией исследований, состоящих из классических результатов Карла Вейерштрасса, Карла Рунге, Уолша, Михаила Лаврентьева, Мстислава Кельдыша и других. Новые термины “Теорема Мергеляна” и “Множество Мергеляна” получили подтверждение в учебниках и монографиях по теории приближений.
Пришло время сделать науку национальной, и молодой Мергелян приступил к созданию в Ереване одного из уникальных институтов СССР. Благодаря его педагогической и административной работе в Армении было начато производство современных вычислительных машин. Творчество Мергеляна не ограничивалось только Арменией, где он занимал большие и малые должности и становился предметом ревности и зависти. Но он не отрывался от Еревана, даже когда бывал в Москве и работал в Отделе комплексного анализа Математического института им. В. А. Стеклова, был заместителем директора Отделения математики АН СССР. Он вернулся в Ереван по приглашению, заняв должность вице-президента Академии наук Армении. Он стал постепенно уходить от научной работы и не достигать ожидаемого результата. СССР распался вместе со всеми надеждами ученого, и Мергелян был вынужден уехать в США преподавать в Корнельском университете, изредка приезжая в Ереван или в Москву. Он скончался в США 23 августа 2008 года. Церемония поминовения прошла на кладбище Глендейла, а урна с прахом, по его собственному желанию, была перевезена в Москву и захоронена на Новодевичьем кладбище, рядом с его матерью и женой.