ՀՀ պետական սահմանի հատման հետ կապված Ադրբեջանի հետ բանակցությունները կշարունակվեն մայիսի 15-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պետական սահմանի հատման հետ կապված՝ ադրբեջանական կողմի հետ բանակցությունները ավարտվել են, շարունակությունը տեղի կունենան մայիսի 15-ին՝ ժամը 15։00-ին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 14-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով սահմանային իրավիճակի հետ կապված վերջին տեղեկությունները։
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը փաստեց՝ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի առկա քարտեզով ևս հաստատվել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները գտնվում են ՀՀ պետական սահմաններից ներս։
«Միջազգային հանրության և ՀԱՊԿ գործընկերների համար շատ կարևոր է պարզաբանումը, թե ի վերջո, տվյալ կոորդինատներով տարածքը ո՞ր երկրին է պատկանում։ Այսօր բանակցություններին միացել է նաև ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ներկայացուցիչը, իրենց աշխատանքային քարտեզներով, և շատ կարևոր արձանագրում է տեղի ունեցել, որ մեր քարտեզները և ռուսական ռազմաբազայում առկա քարտեզները աներկբա են դարձնում սահմանի և սահմանային գծերի կոորդինատների վերաբերյալ մեր պնդումները»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարը շատ կարևոր է համարում այն արձանագրումը, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի աշխատանքային քարտեզների համաձայն ևս՝ այդ տարածքը Հայաստանի Հանրապետության տարածքն է, ինչը նշանակում է, որ այն ՀԱՊԿ-ի և հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի գործունեության տարածք է։
Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ արել: Հայաստանի զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ են իրականացրել:
Հարակից որոշ տարածքներում դիրքավորված ադրբեջանցիները հայկական զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում հեռացել են զբաղեցրած բնագծերից: Ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչների կողմից այս պահի դրությամբ հրազենի կամ այլ զինատեսակի կիրառմամբ դեպք չի գրանցվել: Միաժամանակ, ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ շարունակում են գտնվել ՀՀ պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:

Переговоры с азербайджанской стороной относительно пересечения границы Армении будут продолжены 15 мая
Переговоры с азербайджанской стороной относительно пересечения границы Армении
будут продолжены 15 мая
Переговоры с азербайджанской стороной относительно пересечения государственной границы Армении завершены, они будут продолжены 15 мая в 15:00. Как сообщает Арменпресс, об этом на внеочередном заседании НС 14 мая заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян, представив последнюю информацию относительно пограничной ситуации.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении заявил, что по картам 102-й российской военной базы также было подтверждено, что представители вооруженных сил Азербайджана находятся в пределах государственных границ Республики Армения.
«Для международного сообщества и партнеров по ОДКБ очень важно уточнение, какой стране, в конце концов, принадлежит территория с данными координатами.
Сегодня к переговорам присоединился представитель 102-й российской военной базы со своими рабочими картами, и было сделано очень важное заявление о том, что наши карты и карты российской военной базы недвусмысленно подтверждают наши утверждения о координатах границы», - подчеркнул Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра считает очень важным констатацию факта, что согласно рабочим картам 102-й российской военной базы эта территория является территорией Республики Армения, а значит, это территория ответственности ОДКБ и Армяно-российской объединенной военной группировки.