Վատ սցենարի դեպքում ակնկալում ենք մեր դաշնակիցների աջակցությունը․ Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սյունիքի մարզի Սև լճի հարակից տարածքների հետ կապված դեռևս վերջնական արդյունքներ չկան, ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններն ընթանում են։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 14-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ արդյունք են տվել ադրբեջանական կողմի հետ բանակցությունները Սյունիքի Սև լճի հարակից տարածքի հետ կապված։
«Նախ՝ առաջարկում եմ մի փոքր նյարդային վիճակից դուրս գանք և հասկանանք, որ բանակցություններն ընթանում են։ Եվ, այնուամենայնիվ, այս փուլում դեռևս վերջնական արդյունքներ չունենք։ Համոզված եմ, որ այս կամ այն կերպ հանգուցալուծմանը հասնելու ենք, որոհվետև հստակ է, որ ադրբեջանական զինված ուժերն անցել են Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքը»,- նշեց Ավինյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը միանշանակ ցանկանում է խաղաղ ձևով հանգուցալուծել իրավիճակը և պատրաստ է հանգիստ և հանդարտ ռեժիմով քննարկումներ իրականացնել։
«Բայց և այնպես նաև պետք է պատրաստ լինենք հնարավոր վատ զարգացումներին և նաև պատրաստ լինենք սուվերեն տարածքի, ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությանը, նաև նման վատ սցենարի դեպքում ակնկալում ենք մեր դաշնակիցների աջակցությունը։ Բայց, հուսով եմ, որ որևէ վատ սցենար չենք ունենա այստեղ և բանակցությունների միջոցով բոլոր հարցերը կլուծվեն»,- եզրափակեց Ավինյանը։
Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և Սյունիքի Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ արել: Հայաստանի զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ են իրականացրել: Հարակից որոշ տարածքներում դիրքավորված ադրբեջանցիները հայկական զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում հեռացել են զբաղեցրած բնագծերից: Ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչների կողմից այս պահի դրությամբ հրազենի կամ այլ զինատեսակի կիրառմամբ դեպք չի գրանցվել: Միաժամանակ, ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ շարունակում են գտնվել ՀՀ պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:

В случае плохого сценария мы ожидаем содействия наших союзников: Авинян
Относительно территорий, прилегающих к озеру Сев Лич в Сюникской области пока нет окончательных результатов, с азербайджанской стороной ведутся переговоры. Как сообщает «Арменпресс», об этом и. о. вице-премьера Тигран Авинян сказал 14 мая на брифинге с журналистами, отвечая на вопрос, каковы  результаты переговоров с азербайджанской стороной в связи с территорией, прилегающей к озеру Сев Лич в Сюникской области.
«Во-первых, предлагаю выйти из нервного состояния, чтобы понять, что переговоры продолжаются. На данном этапе у нас еще нет окончательных результатов. Я убежден, что мы так или иначе достигнем решения, потому что очевидно, что азербайджанские вооруженные силы пересекли суверенную территорию Республики Армения», - сказал Авинян, добавив, что Армения определенно хочет урегулировать ситуацию мирным путем.
«Но мы должны быть готовы к возможному плохому развитию событий, мы должны быть готовы к защите суверенной территории. В случае такого плохого сценария мы ожидаем содействия наших союзников. Но я надеюсь, что плохого сценария не будет. Все вопросы будут решены путем переговоров», - заключил Авинян.
12 мая группы военнослужащих ВС Азербайджана пересекли государственную границу Республики Армения и предприняли действия по окружению озера Сев Лич. Вооруженные силы Армении ответили действиями тактического характера. В результате тактических контратак армянских Вооруженных сил азербайджанцы, дислоцировавшиеся на некоторых прилегающих к озеру участках, покинули оккупированные территории. Представителями Вооруженных сил Республики Армения и Азербайджана на данный момент не зарегистрировано случаев применения огнестрельного оружия или оружия другого вида. Около 250 военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана по-прежнему находятся на некоторых участках Сюникской и Гегаркуникской областей в пределах государственных границ Республики Армения.