Այվազյանն ամերիկյան կողմին հայտնել է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների անթույլատրելիության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հեռախոսազրույցի առանցքում եղել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի քննարկումը: Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն իր զրուցակցին հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների կողմից իրականացված սադրիչ գործուղությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Արա Այվազյանն ընդգծել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների անընդունելիությունը և անթույլատրելիությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ նմանօրինակ ոտնձգությունների նկատմամբ հանդուրժողականությունը հղի է տարածաշրջանի ապակայունացման սպառնալիքով:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Ara Ayvazian had a telephone conversation with Acting Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs Philip Reeker.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the conversation was focused on the regional security and stability. Ara Ayvazian presented detailed information to his interlocutor about the provocative actions by the Azerbaijani armed units in the sovereign territory of Armenia. The caretaker Foreign Minister of Armenia emphasized the inadmissibility of the Azerbaijani provocative actions against the territorial integrity of Armenia.
Ara Ayvazian noted that international tolerance towards the encroachment on Armenian sovereignty is pregnant with the threat of destabilization of the region.