Ճապոնիան Տոկիոյում անթռիչք գոտի կստեղծի Օլիմպիական եւ Պարալիմպիական խաղերի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի պետական հողերի, ենթակառուցվածքի, տրանսպորտի եւ զբոսաշրջության նախարարությունն ահաբեկչական ակտերի կանխման համար հուլիսի 21-ից մինչեւ սեպտեմբերի 5-ը Տոկիոյում կստեղծի տեղային անթռիչք գոտի Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կայանալիք Օլիմպիական եւ Պարալիմպիական խաղերի կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ն, այդ մասին ասված Է մայիսի 6-ին գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Նշված Է, որ անթռիչք գոտին կվերաբերի մարզական օբյեկտների երկնքի տարածությանը, օբյեկտներ, որտեղ Խաղերի շրջանակում տեղի կունենան արարողություններն ու մրցումները: Այն կստեղծվի միջոցառումների մեկնարկից անմիջականորեն երկու ժամ առաջ, իսկ դրանց ավարտից հետո մեկ ժամ անց դրա գործողությունը կդադարեցվի: Ըստ որում գոտին չի ազդի Ճապոնիայի օդանավակայանների թռիչքների վրա եւ չի տարածվի ավիաընկեությունների կանոնավոր չվերթերի վրա:
Տոկիոյում Խաղերը պետք Է տեղի ունենային 2020 թվականի հուլիսի 24-ից մինչեւ օգոստոսի 9-ը: Համավարակի պատճառով մրցումները մեկ տարով հետաձգվեցին: Օլիմպիական խաղերը կկայանան 2021 թվականի հուլիսի 23-ից մինչեւ օգոստոսի 8-ն ընկած ժամանակամիջոցում: Պարալիմպիական խաղերը՝ օգոստոսի 24-ից մինչեւ սեպտեմբերի 5-ը: Ըստ որում Խաղերի «Տոկիո-2020» անվանումը կպահպանվի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония создаст бесполетную зону в Токио на время Олимпийских и Паралимпийских игр
Министерство государственных земель, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии для предотвращения террористических актов создаст локальную бесполетную зону с 21 июля по 5 сентября в Токио в связи с предстоящим проведением в японской столице Олимпийских и Паралимпийских игр. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном в четверг на сайте ведомства.
Отмечается, что бесполетная зона затронет пространство над спортивными объектами, где в рамках Игр пройдут церемонии и соревнования. Она будет создаваться непосредственно за два часа до старта мероприятий, а спустя час после их завершения ее действие будет прекращаться. При этом зона не повлияет на график вылетов и прилетов японских аэропортов и не будет распространяться на регулярные рейсы авиакомпаний.
Игры в Токио должны были пройти с 24 июля по 9 августа 2020 года. Из-за пандемии соревнования были перенесены на год. Олимпийские игры состоятся в период с 23 июля по 8 августа 2021 года. Паралимпийские игры - с 24 августа по 5 сентября. При этом название Игр "Токио-2020" будет сохранено.