Լատվիան պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիան պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է Լատվիայում, Լիտվայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպան (առաքելությունն ավարտում է) Տիգրան Մկրտչյանը:
«Լատվիան վերջապես պաշտոնապես ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Կողմ արտահայտվեցին Սաեյմայի 100 անդամներից 58-ը։ Այն, ինչը տարիներ առաջ դժվար պատկերացնելի էր, այսօր դարձավ իրականություն։ Սա վերջին տարիների տքնաջան աշխատանքի արդյունք է, որտեղ էական է եղել դիվանագիտության զինանոցի գրեթե ողջ պաշարի կիրառումը՝ քաղաքական ինտենսիվ շփումները, խորհդարանական դիվանագիտությունը, մշակութային դիվանագիտությունը /թերևս ամենատեսանելին է եղել, նաև խիստ կարևոր/, համայնքային և Հայ առաքելական եկեղեցու ներգրավվածությունը /որը եղել է ամենաերկարատևը և հետևողականը/։ Այս ամենի ամբողջությունը, գումարած վերջին տարիներին մեր աշխատանքներում որոշ շեշտադրումների փոփոխությունները հանգեցրեցին այս արդյունքին։
Դեռևս 2020 թ․ ապրիլի 24-ին Լատվիայի խորհրդարանի երկու ուժեր, որոնք նաև իշխող կոալիցիայի անդամներ են՝ «Նոր պահպանողականների» և «Զարգացմանը՝ Այո՛» կուսակցություններն արդեն արել էին Հայոց ցեղասպանությունն ընդունող և դատապարտող հայտարարություններ։ Այս ուժերի, ինչպես նաև «Համաձայնություն» կուսակցության ներկայացուցիչների մեծ մասի նախաձեռնությամբ էլ 2021 թ․փետրվարից սկսվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, որի արդյունքում բանաձև-հայտարարություն ներկայացվեց ապրիլի 23-ին։ Ապրիլի 29-ին նախնական բանաձևի տարբերակը առարկություններով հետաձգվեց մեկ շաբաթով։ Բանաձևի փոփոխված տարբերակ առաջարկեց Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը, որի շուրջ նույնպես ծավալվեց ինտենսիվ քննարկում և որը նույնպես վերջին երկու ամիսների ընթացքում զուգահեռ աշխատանքներ է ծավալել այս ուղղությամբ»,- գրել է Մկրտչյանը։
Նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել փոխխոսնակ Դագմարա Բեյտներե Լե Գալլային, «Նոր պահպանողականներ» խորհրդարանական խմբի ղեկավար Յուրիս Յուրաշսին, Սաեյմայի քարտուղար, հայ ժողովրդի հին բարեկամ Անդրեյս Կլեմենտևսին, Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար, «Զարգացմանը՝ Այո՛» խորհրդարանական խմբի ղեկավար, Սաեյմայի փոխքարտուղար Մարիա Գոլուբևային, ինչպես նաև Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ներկա ղեկավար Ռիհարդ Կոլսին, հանձնաժողովի նախկին նախագահ, այժմ փոխնախագահ Օյարս Կալնինչին։
«Խոնարհվում եմ Լատվիայի խորհդարանի բոլոր քաղաքական ուժերի և պատգամավորների առջև, ովքեր քվեարկել են հայ ժողովրդի համար կարևորագույն այս հարցին Լատվիայում հանգուցալուծում տալու օգտին։
Հայտարարություն Օսմանյան կայսրության ժամանաշրջանում իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ»,- եզրափակել է նա:
Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է նաև Լատվիայի Սաեյմասի կողմից ընդունված բանաձևի թարգմանությունը.
«Լատվիայի Հանրապետության Սաեյման նշելով, որ կարևոր է ոգեկոչել Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այն զանգվածային սպանդը և պարտադրված տեղահանությունները, որոնք սկսվեցին 1915 թ․ ապրիլի 24-ին նախկին Կոնստանդնուպոլիսի հայ համայնքի մտավորականների ու ականավոր անհատների ձերբակալություններով,
հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան և Եվրոպական խորհրդարանի 1987 թ․ հունիսի 18-ի բանաձևը, որը նշում է, որ այս դեպքերը համաձայն «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի հանդիսանում են ցեղասպանություն,
ընդգծելով, որ Լատվիան դատապարտում է մարդկության դեմ գործած բոլոր հանցագործությունները և որ Լատվիան գիտակցում է այդ հանցագործությունները ճանաչելու և հիշելու իր պարտականությունը՝ դրանց կրկնությունը կանխարգելելու նպատակով,
ճանաչելով, որ Օսմանյան իշխանությունների գործողությունների հետևանքով հայ ժողովուրդի մի ստվար քանակություն արտաքսվել է կայսրության այլ հատվածներ, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ է հանդիսացել՝ սովահարության, դաժանությունների և սպանդի գործադրմամբ,
դատապարտում է այն հանցանքները, սպանդը և բռնի տեղահանությունը, որոնք իրագործվել են Օսմանյան իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ,
հարգում է Հայոց ցեղասպանության բոլոր զոհերի հիշատակը և հարգանքի տուրք է մատուցում բոլոր փրկվածներին,
հաստատում է, որ պատմական հարցերի շուրջ բաց և ազատ քննարկումները անքակտելիորեն կապված են առողջ և հասուն ժողովրդավարության զարգացման հետ,
կոչ է անում միջազգային հանրությանը գնահատական տալ այս պատմական իրադարձություններին և նայել դեպի այն ապագային, որը ցանկանում ենք կառուցել՝ առանց բռնության և անհանդուրժողականության, ապագա, որտեղ մարդու իրավունքները հարգվում են և յուրաքանչյուր անհատ կարող է լինել ազատ, անվտանգ և ապահով»։

Латвия официально признала Геноцид армян
Латвия официально признала Геноцид армян. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил посол Армении в Латвии, Литве и Эстонии Тигран Мкртчян.
“Латвия наконец официально признала и осудила Геноцид армян. “За” высказались 58 из 100 членов Сейма. То, что годы назад было трудно представить, сегодня стало реальностью. Это результат кропотливой работы последних лет, в которой существенным было применение почти всего запаса дипломатического арсенала: интенсивные политические контакты, парламентская дипломатия, культурная дипломатия. Пожалуй, самым значимым и крайне важным был факт вовлеченности общины и Армянской апостольской церкви, которая была самой длительной и последовательной. Совокупность всего этого, плюс изменения некоторых акцентов в нашей работе за последние годы привели к этому результату.
Еще 24 апреля 2020 года две силы латвийского парламента - члены правящей коалиции “Новые  консерваторы” и “Развитию - да” выступили с заявлениями, осуждающими Геноцид армян.  По инициативе этих сил, а также большинства членов партии “Согласие” в феврале 2021 года начался процесс признания Геноцида армян, в результате 23  апреля была подана резолюция-заявление. 29 апреля проект постановления с некоторыми возражениями был отложен на наделю. Исправленный вариант постановления был предложен постоянной комиссией по внешним связям, который также активно был обсужден. В течение последних двух месяцев в этом направлении велась и параллельная работа”, - написал Мкртчян.
Он особо поблагодарил вице-спикера Дагмару Бейтнере Ле Галла, лидера парламентской фракции “Новые консерваторы” Юриса Юраса, секретаря Сейма, давнего друга армянского народа Андреиса Клементеса, руководителя группы дружбы с Арменией, руководителя парламентской фракции “Развитию - да”, заместителя секретаря Марию Голубеву, а также нынешнего председателя комитета по иностранным делам Ричард Коулз, бывшего председателя комитета, а ныне заместителя председателя Оярса Калнинчи.
“Преклоняюсь перед всеми политическими силами и депутатами Сейма Латвии, которые в Латвии проголосовали за разрешение этого важнейшего для армянского народа вопроса, за Заявление о Геноциде армян в Османской империи”, - заключил он.
Тигран Мкртчян представил также перевод резолюции, принятой Сеймом Латвии.
“Сейм Латвийской Республики, отметив важность поминовения жертв Геноцида армян, организованного властями Османской империи, тех массовых убийств и вынужденных депортаций, которые начались 24 апреля 1915 года с арестов представителей интеллигенции и выдающихся лиц бывшей Армянской общины Константинополя,
учитывая Конвенцию ООН “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него” и резолюцию Европейского парламента от 18 июня 1987 года, которая отмечает, что эти события в соответствии с Конвенцией “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него” являются геноцидом,
подчеркнув, что Латвия осуждает все преступления против человечности и что Латвия осознает свою обязанность признать и помнить об этих преступлениях с целью предотвращения их повторения,
признав, что в результате действий османских властей большое количество армянского народа с применением голода, жестокости и резни было депортировано в другие части империи, что стало причиной многочисленных жертв,
осуждает преступления, резню и насильственную депортацию, совершенные османскими властями в отношении армянского народа,
он уважает память всех жертв Геноцида армян и воздает дань уважения всем выжившим,
подтверждает, что открытые и свободные обсуждения вокруг исторических вопросов неразрывно связаны с развитием здоровой и зрелой демократии,
призывает все международное сообщество дать оценку этим историческим событиям и смотреть в будущее, которое мы хотим построить без насилия и нетерпимости, будущее, в котором уважаются права человека, и каждый человек может быть свободным и безопасным”.