Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրական է համարել Հայաստանի և Ղազախստանի ՏՏ համայնքների միջև գործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորելով դիվանագետին առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկու երկրները սերտորեն համագործակցում են և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ ձևաչափերով, բայց, այդուհանդերձ, առևտրաշրջանառության ծավալը չի համապատասխանում առկա ներուժին: «Պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել տնտեսական գործընկերության խորացմանը, քանի որ այն համագործակցության զարգացման կարևորագույն ցուցիչներից է», - ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ղազախստանում կենսունակ հայ համայնք կա, և Հայաստանը երախտապարտ է Ղազախստանին՝ համայնքի գործունեության պայմանների ու հնարավորությունների համար:
Դեսպանը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի, առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի և վարչապետ Ասկար Մամինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները և նշել, որ պատրաստ է գործադրել առավելագույն ջանքերը՝ զարգացնելու հայ-ղազախստանյան քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, հումանիտար գործընկերությունը: Բոլատ Իմանբաևը համակարծիք է եղել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որ տնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեք չի իրացվում, և ինքն ակտիվ աշխատելու է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ փոխշահավետ մյուս ուղղություններով: Դեսպանը բարձր է գնահատել հայ համայնքի դերը իր երկրի հասարակական կյանքի տարբեր բնագավառներում՝ տեղեկացնելով, որ խորհրդարանական վերջին ընտրություններում Ղազախստանի խորհրդարան հայազգի պատգամավոր է ընտրվել:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ղազախստանյան հարաբերությունների օրակարգի և այն հարստացնելու ուղղությամբ անելիքների շուրջ:
Առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման, ներդրումների ներգրավման համատեքստում կարևորվել է տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել այս տարվա ընթացքում: Նշելով, որ տպավորված է 2021թ. Ալմաթիում կայացած թվային ֆորումով և այս բնագավառում ղազախստանյան փորձով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրական է համարել երկու երկրների ՏՏ համայնքների միջև գործակցությունը: Դեսպան Իմանբաևը նշել է, որ Ղազախստանում կառուցվածքային և ռազմավարական շարունակական բարեփոխումներ են իրականացվում, և այս համատեքստում կարևորում են Հայաստանի հետ փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով հարկային վարչարարության, առողջապահության, կրթության և այլ ոլորտներում ռեֆորմների հաջողվածությունը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին և նշել, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը և դրանով իսկ խաթարել կայունությունը տարածաշրջանում: Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, Ադրբեջանի կողմից հայկական պաշտամունքի վայրերի և հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականության վրա՝ ընդգծելով, որ միջազգային առաջադեմ հանրությունը պետք է ջանքեր գործադրի վանդալիզմի այդ դրսևորումները կանխարգելելու համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Ղազախստանի նախագահին, առաջին նախագահին, վարչապետին և արդյունավետ աշխատանք մաղթել նորանշանակ դեսպանին:

YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with the new ambassador of Kazakhstan to Armenia Bolat Imanbayev, the Prime Minister’s Office said in a news release.
Congratulating Ambassador Imanbayev on starting his mission, Pashinyan noted that Armenia and Kazakhstan are closely cooperating in both bilateral and multilateral formats, but nevertheless the trade turnover doesn’t correspond to the existing potential. “Great attention must be paid to deepening of economic partnership because it is one of the most important indicators of development of cooperation,” Pashinyan said. According to the caretaker PM, there is a viable Armenian community in Kazakhstan and Armenia is grateful to Kazakhstan for the conditions and opportunities of the community’s activities.
Ambassador Imanbayev conveyed to Pashinyan the greetings and best wishes of Kazakh President Kassim-Zhomart Tokayev, First President Nursultan Nazarbayev and Prime Minister Askar Mamin and noted that he is ready to make maximum efforts to develop the Armenian-Kazakh political, economic, cultural and humanitarian partnership.
The ambassador concurred with Pashinyan that the existing potential in the economic sector isn’t fully utilized, and said that he will actively work in both economic and other mutually-beneficial directions. Ambassador Imanbayev highly appreciated the Armenian community’s role in various sectors of Kazakhstan’s public life, mentioning that an ethnic Armenian politician has been elected to Kazakhstyan’s parliament in the recent election.
The interlocutors exchanged ideas over the Armenian-Kazakh relations agenda and actions for enriching it.
The inter-governmental commission for economic cooperation was highlighted, which plans to hold the next meeting during this year.
Mentioning that he is impressed with the 2021 Almaty Digital Forum and Kazakhstan’s experience in this sector, Pashinyan found partnership between the IT communities of the two countries to be interesting.
Ambassador Imanbayev said that Kazakhstan is implementing continuous structural and strategic reforms and in this context attached importance to exchange of experience with Armenia, given the successful reforms in tax administration, healthcare, education and other areas.
Pashinyan addressed the situation which is created after the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the humanitarian issues, and said that Azerbaijan continues to refuse to implement the 8th term of the 2020 November 9 statement, thus disrupting stability in the region. Pashinyan presented to the ambassador the Azeri policy of destroying Armenian churches and monuments of Nagorno Karabakh in the territories which have gone under Azeri control, stressing that the progressive international community must make efforts to prevent this vandalism.
Pashinyan wished productive work to the ambassador and asked him to convey his warm greetings to the Kazakh President, the first president, the prime minister.