Եվրամիությունում սկսել են կորոնավիրուսի դեմ չինական Vero Cell պատվաստանյութի գնահատումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը (EMA) աստիճանական փորձաքննության գործընթացով սկսել Է կորոնավիրուսի դեմ չինական Vero Cell պատվաստանյութի ուսումնասիրությունը: Այդ մասին ասվում Է գործակալության հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դեղամիջոցների հարցերով EMA-ի կոմիտեն սկսել Է COVID-19-ի դեմ Sinovac Life Sciences-ի կողմից մշակված Vaccine (Vero Cell) Inactivated պատվաստանյութի rolling review գործընթացը»,-ասվում Է ռելիզում:
Այդ գնահատումն սկսելու որոշումը հիմնված Է լաբորատոր հետազոտությունների (նախակլինիկական տվյալների) եւ կլինիկական հետազոտությունների նախնական արդյունքների վրա, որոնք ենթադրում են, որ պատվաստանյութն առաջացնում Է հակամարմինների մշակում, որոնք ուղղված են COVID-19 առաջացնող SARS-CoV-2 վիրուսի դեմ եւ կարող են օգնել հիվանդությունից պաշտպանվելուն:
ԵՄ-ի կարգավորիչը պատվաստանյութի համապատասխանությունը ԵՄ-ի ստանդարտներին գնահատում Է ըստ արդյունավետության, անվտանգության եւ որակի:
rolling review ընթացակարգը մի գործիք Է, որը EMA-ն օգտագործում Է հեռանկարային դեղամիջոցի գնահատումն արագացնելու համար՝ հանրային առողջապահության բնագավառում արտակարգ իրադրության ժամանակ:
Ներկայում այդ ընթացակարգով գնահատվում Է եւս երեք պատվաստանյութ՝ ռուսաստանյան Sputnik V-ն, ինչպես նաեւ CureVac-ի CVnCoV-ն եւ Novavax-ի NVX-CoV2373-ը: Այժմ ամբողջ ԵՄ-ում կենտրոնացված կերպով թույլատրված Է կիրառել չորս պատրաստուկ. Pfizer/BioNTech-ը, Moderna-ն, AstraZeneca-ն եւ Johnson&Johnson-ը:
Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովն ամբողջ ԵՄ-ի համար մատակարարման պարտավորագրեր Է կնքել ֆրանս-բրիտանական Sanofi-GSK-ի եւ գերմանական CureVac-ի հետ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Евросоюзе начали оценку китайской вакцины от коронавируса Vero Cell
Европейское агентство по лекарственным средствам (EMA) начало изучение по процедуре постепенной экспертизы (rolling review) китайской вакцины от коронавируса Vero Cell, говорится в сообщении агентства.
"Комитет EMA по лекарствам для человека начал процесс rolling review по вакцине от COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated, разработанной Sinovac Life Sciences", - говорится в релизе.
Решение о начале этой оценки основано на предварительных результатах лабораторных исследований (доклинических данных) и клинических исследований, которые предполагают, что вакцина вызывает выработку антител, нацеленных на SARS-CoV-2, вирус, вызывающий COVID-19, и может помочь защитить от болезни, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Регулятор ЕС оценит соответствие вакцины стандартам ЕС по эффективности, безопасности и качеству.
Процедура rolling review - это инструмент, который EMA использует для ускорения оценки перспективного лекарства во время чрезвычайной ситуации в области общественного здравоохранения.
В настоящее время по этой процедуре оцениваются ещё три вакцины: российская Sputnik V, а также CVnCoV от CureVac, NVX-CoV2373 от Novavax.
Сейчас централизовано по всему ЕС разрешено применять четыре препарата: от Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Johnson&Johnson. Кроме того, ЕК заключила контракты на поставки для всего ЕС вакцин с французско-британской Sanofi-GSK и немецкой CureVac.