Ծաղիկներից՝ մոմեր ու բացիկներ. Ծիծեռնակաբերդում հավաքված ծաղիկները երկրորդ կյանք կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները եզրափակվեցին ավանդական ծաղկահավաքով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անմար կրակի մոտ խոնարհված ծաղիկներն արդեն տարիներ շարունակ վերամշակվում են և ոչ թե այրվում, ինչպես արվում էր ավելի քան 10 տարի առաջ:
Միջոցառման ընթացքում բոլոր ծաղիկները հավաքվում են և տեղափոխվում հուշարձանի հետնամաս, առանձնացվում են ցողունն ու թերթիկները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀԲԸՄ Հայաստանի սկաուտական խմբի ատենապետ-վաշտապետ Սարօ Թաթյոսն ասաց, որ վերամշակված ծաղիկներից պատրաստելու են մոմեր, թղթեր ու բացիկներ:
«Ինչպես արդեն մի քանի տարի է արվում, մենք այս տարի նույնպես որոշեցինք շարունակել այդ ավանդույթը և ծաղիկները վերամշակել: Սպիտակ մեծ կտորի վրա հավաքում ենք ծաղկի թերթիկները, այնուհետև տանում ենք մեր կենտրոն, դնում այնտեղ և մոտ 2 ամիս թողնում, որպեսզի բնական ճանապարհով չորանա: Այդ ամենից հետո դրանք կվերամշակվեն ու կդառնան թուղթ կամ մոմ: Ինչպես ամեն տարի, այս տարի էլ պատրաստված մոմերն ու բացիկներն ուղարկելու ենք ՀՀ-ում գտնվող տարբեր դեսպանատներ,այլ երկրներիԱրտաքին գործերի նախարարություններ: Մոմերի վրա գրում ենք դրանց պատմությունը, թե ինչից են պատրաստված»,- նշեց Սարօն:
Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես ծաղկահավաքին լինում է մինչև 3 000 հոգի, սակայն կորոնավիրուսի պատճառով ընթացիկ տարում որոշել էին, որ միայն ՀԲԸՄ սկաուտական խումբը պետք է աներ: Սարօն շեշտեց, որ չնայած այդ ամենին, որոշ անհատներ մոտենում են և իրենց օգնությունն առաջարկում: