Էրդողանը շարունակում է մնալ անպատիժ. իտալացի պատգամավորը կարևորում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի խորհրդարանի և Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Սյուզանա Չեկարդին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր քայլ է համարում դեպի արդարություն: «Արմենպրես»-ին փոխանցած տեսաուղերձում պատգամավորը նշել է, որ Եվրոպան ճանաչել է Թուրքիայի կողմից իրագործված ցեղասպանությունը, սակայն այդ փաստը ժխտող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է մնալ անպատիժ:
«Հայոց ցեղասպանության հիշողությունը քայլ է դեպի արդարություն, անգամ եթե այս ողբերգության հիշատակումը չի կարող հետ բերել 1915-1922 թթ․ բնաջնջված ժողովրդին, այս ողբերգական փաստերի ճանաչումը միակ նշանակալից քայլն է, որ քաղաքականությունը կարող է անել պատմության երես հանելու այն ողբերգությունը, որը հասցվել է նվազագույնի և ժխտվել տարիներ շարունակ։ Եվրոպան, ինչպես Իտալիան, ճանաչել են թուրքերի կողմից իրագործված 1,5 միլիոն քրիստոնյաների ցեղասպանությունը, սակայն Էրդողանը շարունակում է մնալ անպատիժ՝ ժխտելով այն, ինչ տեղի է ունեցել մեկ դար առաջ, փոխարենը իրագործում է իր զավթողական ծրագրերը։ Էրդողանը առանց վախի միջազգային հանրության աչքի առաջ որպես մարտահրավեր է նետում նոր Օսմանյան Կայսրության տեսլականը, որը ձգվում է արևելքից դեպի Հյուսիսային Աֆրիկա։ Մենք ամեն օր զբաղված ենք այնքան ապաշնորհ ռեժիմների դատապարտմամբ, որոնք ոտնահարում են մարդու իրավունքները, և Էրդողանի Թուրքիան դրանցից մեկն է»,- նշել է պատգամավորը:
Չեկարդին հավելել է, որ ընդդիմախոսների շարունակական ձերբակալությունները, բռնության կիրառումը որպես ճնշելու միջոց հեռացնում են Թուրքիան Եվրոպայից և իր արժեքներից։
«Հայերի հանդեպ թշնամանքը և ցեղասպանության ժխտումը նույնպես այս չարաշահումների մաս են կազմում։ Մենք այս ամենի ականատեսը եղանք վերջին իրադարձությունների ժամանակ, որոնք հանգեցրին Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին։ Թուրքական կառավարությունը շարունակում է դեմ լինել այլ երկրների կողմից ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչմանը և հարցականի տակ է դնում ցեղասպանության եղելությունը։ Եվ սա դեռ ամենը չէ, Թուրքիայում ցեղասպանության մասին խոսելը արարք է, որը պատժվում է 6 ամսից 2 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ `Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի համաձայն որպես «ազգային ինքնության արհամարհանք»։ Պատմաբաններ, լրագրողներ, արվեստագետներ դատապարտվել են Էրդողանի ռեժիմի կողմից պարզապես ցեղասպանության մասին խոսելու պատճառով»,- իր ուղերձում ասել է Չեկարդին:
Իտալացի պատգամավորն իր խոսքը եզրափակել է 1915 թ. Տրապիզոնում իտալացի հյուպատոս Ջակոմո Գորինիի խոսքերով, որը եղել է ցեղասպանության ականատես:
«Ցեղասպանությունը նա նկարագրել է հետևյալ կերպ․ «Դա անմեղների սպանդ ու կոտորած էր, չլսված մի բան, մի սև էջ, մարդկության, քրիստոնեության և ազգության ամենասուրբ արժեքների բացահայտ ոտնահարում»։ Հետագայում Գորինին մեծ ջանքեր գործադրեց հայկական պետականության ճանաչման համար՝ մնալով մինչև իր կյանքի վերջը՝ 1950թ․այս սարսափելի իրադարձությունների հիշողության կրողը։ Այժմ պատմության այս էջի համընդհանուր ճանաչումը համայն աշխարհի կողմից կախված է մեզնից»,- եզրափակել է Սուզաննա Չեկարդին:
Ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան Կայսրության կողմից կազմակերպված և իրականացված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Իտալիայի Պատգամավորների պալատը 2000թ. նոյեմբերի 16-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող որոշում է ընդունել։ 2019թ. ապրիլի 10-ին Պատգամավորների պալատը նախաձեռնություն է հեղինակել, որով կոչ է արել Իտալիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են Իտալիայի մի շարք նահանգային և քաղաքային խորհուրդներ։

Эрдоган продолжает оставаться безнаказанным: итальянский депутат подчеркнула признание Геноцида армян
ЕРЕВАН, 23 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Депутат итальянского парламента и депутат Европарламента Сюзанна Чекарди считает признание Геноцида армян возможным шагом к справедливости. В видеообращении «Арменпресс» депутат отметила, что Европа признала геноцид, совершенный Турцией, но президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который отрицает этот факт, остается безнаказанным.
«Память о Геноциде армян - это шаг к справедливости, даже если упоминание об этой трагедии не может вернуть 1915-1922 годы. Для истребленных людей признание этих трагических фактов - единственный значительный шаг, который политика может предпринять, чтобы пролить свет на трагедию, которая на протяжении многих лет преуменьшалась и отрицалась. Европа, как и Италия, признала геноцид 1,5 миллиона христиан, совершенный турками, но Эрдоган продолжает оставаться безнаказанным, отрицая то, что произошло столетие назад, и вместо этого осуществляет свои планы агрессии. Эрдоган бесстрашно бросает вызов видению новой Османской империи, которая простирается с востока до Северной Африки. «Мы ежедневно заняты осуждением стольких некомпетентных режимов, нарушающих права человека, и Турция Эрдогана является одним из них», - сказал он.
Чекарди добавила, что продолжающиеся аресты противников и использование насилия как средства подавления лишают Турцию ее ценностей в Европе.
«Враждебность по отношению к армянам и отрицание геноцида также являются частью этих злоупотреблений. Свидетелями всего этого мы стали при недавних событиях, которые привели к войне в Нагорном Карабахе. Правительство Турции продолжает выступать против официального признания геноцида другими странами, ставя под сомнение существование геноцида. И это еще не все, разговоры о геноциде в Турции - это деяние, которое карается лишением свободы на срок от 6 месяцев до 2 лет по статье 301 Уголовного кодекса как «неуважение к национальной идентичности». Историки, журналисты и художники были осуждены режимом Эрдогана просто за то, что они говорили о геноциде», - говорится в заявлении Чекарди.
Итальянский депутат завершила свое выступление словами итальянского консула в Трабзоне Джакомо Горини в 1915 году, ставшего свидетелем геноцида.
«Он описал геноцид следующим образом: «Это была резня невинных людей, что-то неслыханное, явное нарушение самых священных ценностей человечества, христианства и нации». Позже Горини приложил большие усилия для признания армянской государственности, оставаясь до конца своей жизни носителем памяти об этих страшных событиях 1915 года. «Теперь всеобщее признание этой страницы истории всем миром зависит от нас», - заключила Сюзанна Чекарди.
24 апреля исполняется 106 лет со дня первого геноцида 20 века, организованного Османской империей - Геноцида армян. Палата депутатов Италии в 2000 г. 16 ноября он принял решение о признании Геноцида армян. 2019 г. 10 апреля Палата представителей выступила с инициативой, призывающей правительство Италии признать Геноцид армян. Геноцид армян был признан итальянскими провинциальными и городскими советами.