Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը կարևոր է Հունաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների համար. Կիրիակոս Միցոտակիս
Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը կարևոր է Հունաստանի և Հայաստանի
ժողովուրդների համար. Կիրիակոս Միցոտակիս
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին:
«Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը կարևոր օր է Հունաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների համար, որոնք կապված են միմյանց դարերի պատմություն ունեցող կապերով: Նաև բարեկամությամբ, որը ձևավորվել է դժվարին պայմաններում: Այսօր մենք, ինչպես ամեն ապրիլի 24-ին, ոգեկոչում ենք անմեղ զոհերի հիշատակը՝ բարձրաձայնելով մեր հարգանքը մարդու կյանքի և արժանապատվության նկատմամբ: Քանի որ միայն խաղաղ համագոյակցությունը ժողովուրդներին կարող է տանել առաջ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը:
Իր ուղերձում նա խոսել է դիցաբանական, պատմական, մշակութային և ավանդույթների ընդհանրությունների մասին, որոնք ունեն Հունաստանն ու Կովկասը:
«Այդ պատճառով մեր երկիրը չէր կարող չկանգնել Հայաստանի տառապած ժողովրդի կողքին իր վերջին փորձության ժամանակ: Երկիրն անմիջապես արձագանքեց մարդասիրական օգնության հայցին: Իսկ այսօր Հունաստանն աջակցում է տարածաշրջանում անվտանգային կոնսոլիդացիային՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա: Հանուն լուծման, որը կհարգի տեղի բնակչության իրավունքները՝ հեռու մնալով անարդար, նոր արյունահեղությունից»,- նշել է Միցոտակիսը:
Նա հիշատակել է, թե ինչպես է Հունաստանը, անգամ դժվարին ժամանակներում, ընդունել Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին: «Մենք պետք է մշտապես լինենք զգոն: Եվ թող մեր խոսքերին ուղեկցեն գործողություններ, որոնք կանխում են խտրականությունը, ատելությունն ու բռնությունը: 106 տարի անց մենք հիշում ենք և համագործակցում», - եզրափակել է Հունաստանի վարչապետը:

День памяти жертв Геноцида армян - важный день для народов Греции и Армении: Кириакос Мицотакис
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис выступил с посланием по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«День памяти жертв Геноцида армян - важный день для народов Греции и Армении, которых связывают многовековые узы. Связывает нас также дружба, которая формировалась в сложных условиях. Сегодня, как и каждый год 24 апреля, мы поминаем невинных жертв, выражая свое уважение к человеческой жизни и достоинству. Потому что только мирное сосуществование может вести народы вперед», - как сообщает Арменпресс, отметил премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис.
В своем послании он коснулся мифологических, исторических, культурных и традиционных сходств Греции и Кавказа.
«Вот почему наша страна не могла не поддержать страдающий армянский народ во время его последнего испытания. Наша страна немедленно откликнулась на просьбу о гуманитарной помощи. И сегодня Греция поддерживает укрепление безопасности в регионе на основе международного права. Выступает за решение, которое уважает права местного населения, и воздержание от несправедливого нового кровопролития», - отметил Мицотакис.
Он напомнил, что Греция даже в тяжелые времена принимала армян, спасшихся от геноцида. «Мы всегда должны быть бдительными. И пусть наши слова будут сопровождаться действиями, предотвращающими дискриминацию, ненависть и насилие. По прошествии 106 лет мы помним и сотрудничаем», - отметил он.